Rzadki widok w Bieszczadach uchwycony za dnia. Leśniczy uwiecznił watahę wilków na nagraniu

Nietypowy widoku uwiecznił leśniczy z Nadleśnictwa Baligród w woj. podkarpackim. Mężczyzna uchwycił na nagraniu watahę wilków, która za dnia oznaczała granice terytorium. To rzadkość, ponieważ zwierzęta te aktywne są zazwyczaj tylko w nocy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wilki to piękne i zarazem tajemnicze zwierzęta zamieszkujące polskie lasy. Niestety ingerencja człowiek, wylesienie i kurczenie się naturalnych środowisk ich życia sprawiły, że wilk trafił na listę gatunków objętych ścisłą ochroną. 

Leśniczy uchwycił wilki aktywne za dnia

Wilki żyją w watahach, którym przewodzi najważniejsza para - samica i samiec, którzy prowadzą grupę na polowanie. Aktywne są zazwyczaj w nocy, jednak zdarzają się wyjątki. Nietypową sytuację uwiecznił leśniczy z Nadleśnictwa Baligród w woj. podkarpackim. Mężczyźnie udało się nagrać watahę, która za dnia oznaczała teren. 

Jak się okazuje, każda rodzina wilków zajmuje określone terytorium, które znakuje moczem, odchodami i wydzieliną z gruczołów na opuszkach łap, a także charakterystycznym drapaniem ziemi. Znaki po tej ostatniej aktywności można zaobserwować na skrzyżowaniach dróg. Kolejnym znakiem rozpoznawczym tych zwierząt jest wycie. Watahy polują na zwierzynę leśną, głównie na jelenie, sarny czy dziki. Niestety, ingerencja człowieka doprowadziła do tego, iż często wilki z głodu zmuszone są polować na zwierzęta hodowlane. 

Takie zachowanie powoduje sytuacje konfliktowe między hodowcami a wilkami. Rosnąca presja ze strony człowieka sprawia, że zwierzętom tym coraz trudniej podejmować wędrówki w celu poszukiwania nowych miejsc do życia, a tym samym źródeł niezbędnych zasobów żywieniowych

- możemy przeczytać na stronie WWF.pl, poświęconej wilkom i ich ochronie.

Zobacz wideo Niemieckie wojsko przypadkiem pomogło wilkom

Wilki w Polsce są gatunkiem zagrożonym 

Na terytorium Polski można wymienić trzy różne populacje wilków - na południu, w polskiej części Karpat (populacja karpacka), we wschodniej części kraju (populacja bałtycka) oraz na zachód od Wisły, gdzie nasze wilki wraz z wilkami po niemieckiej stronie granicy tworzą populację środkowo-europejską. Ostatnia wataha ma w Europie status zagrożonej.

Drogi szybkiego ruchu, wylesienie czy budowla nowych osiedli w nieodpowiednich miejscach zagrażają populacji wilków, która wynosi zaledwie 2000 osobników. Warto także podkreślić, że zwierzęta instynktownie dążą do zdobywania pożywienia. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasady i niedokarmianie dziko żyjących osobników. Oswojenie może sprawić, że zwierzęta często będą wracać do danego miejsca co może stwarzać zagrożenie dla nich, ludzi i zwierząt hodowlanych. 

Warto podkreślić, że wilki to raczej płochliwe zwierzęta, które rzadko zapędzają się w gwarne miejsca. Zdarza się jednak, że obserwują z pewnej odległości prace rolników lub maszyn. Nie należy jednak wpadać w panikę, a tym bardziej próbować płoszyć czy strzelać do zwierząt. 

To inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta

- podkreślają leśnicy.

Więcej o: