Do sali z trumną Elżbiety II wejdą tylko nieliczni. Ostatnie pożegnanie wymaga szczegółowej kontroli

Poddani żegnają królową Elżbietę II. W Pałacu Westminsterskim w Londynie od środy 14 września trumna z ciałem monarchini zostanie wystawiona na widok publiczny. Strona rządowa informuje o możliwych utrudnieniach w komunikacji, ogromnych kolejkach i szczegółowej kontroli bezpieczeństwa. Pojawiły się także pierwsze wytyczne dla wszystkich, którzy chcą pożegnać królową.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W czwartek 8 września 2022 roku świat obiegła smutna informacja o odejściu królowej Elżbiety II. W niedzielę karawan z trumną królowej wyruszył z zamku Balmoral. Pogrzeb monarchini odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Królowa Elżbieta II spocznie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Wcześniej jednak poddani będą mogli po raz ostatni pożegnać się z władczynią w Pałacu Westminsterskim. 

Ostatnie pożegnanie królowej Elżbiety II w Pałacu Westminsterskim

Poddani chcący oddać ostatni hołd i pożegnać królową Elżbietę II, będą mogli w dniach 14-19 września wejść do sali z trumną monarchini. Będzie to możliwe przez wszystkie dni, 24 godziny na dobę aż do poniedziałku 19 września do godziny 6:30. 

Rządowa strona wydała oficjalne oświadczenie dla wszystkich, którzy chcą pożegnać królową. Jako pierwsza pojawia się informacja o dużych kolejkach, które z pewnością będą dużym utrudnieniem. Przeczytać można także zalecenie, że wielogodzinne stanie bez możliwości siedzenia nie jest odpowiednie dla dzieci i osób borykających się z przewlekłymi chorobami. Spodziewane tłumy spowodują także problemy komunikacji miejskiej, pobliskie drogi i trasy w dużej mierze będą wyłączone z użytkowania.

Poza długimi kolejkami spodziewać się można także szczegółowej kontroli bezpieczeństwa podobnej jak na lotnisku. Dozwolone będą jedynie niewielkie torby podręczne o wymiarach 40 cm x 30 cm x 20 cm, ważne, aby kieszenie nie było dużo, by ułatwić kontrolę przez służby. Z kolei lista zakazanych przedmiotów jest naprawdę długa.  

Zobacz wideo

Pożegnanie królowej wiąże się z kontrolą bezpieczeństwa

Podany szereg informacji zostanie wzbogacony o więcej szczegółów już o 22:00 13 września. Na ten moment rządowa strona informuje o liście zabronionych produktów. Do sali z ciałem monarchini nie można wejść m.in. z kwiatami, zniczami, świecami, pluszakami czy zdjęciami. Przedmioty osobiste także warto ograniczyć do minimum. Płyny i napoje inne niż woda także są niedozwolone, podobnie jak jedzenie, perfumy, płynne kosmetyki, ostre przedmioty, spreje, kłódki, banery, plakaty, flary, gwizdki, składane krzesła, śpiwory czy wózki nieskładane. 

Na miejscu będzie możliwość przechowania bagażu, jednak liczba miejsc jest ograniczona, co nie daje gwarancji bezpiecznego pozostawienia rzeczy osobistych. Wszystkie przedmioty oddane w hołdzie takie jak świece, kwiaty, zabawki, wiersze, koperty, ramki do specjalnie utworzonego obszaru florystycznego w Green Parku.

Więcej o: