Dlaczego trzeba włączać tryb samolotowy? O tej zasadzie bezpieczeństwa zapomina wiele osób

Dlaczego trzeba włączać tryb samolotowy? Odpowiedź jest prosta. Pozwoli to uniknąć zakłóceń elektromagnetycznych, które urządzenia mogą emitować. I choć mogą to robić, to wcale nie muszą. W tym przypadku warto jednak dmuchać na zimne.

Załoga samolotu prosi o przełączenie urządzeń w tryb samolotowy przed każdym startem. Zdarzają się jednak tacy, którzy nie stosują się do poleceń lub zapominają o przełączeniu wszystkich urządzeń. Czy w takim przypadku może stać się coś złego? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się

Dlaczego trzeba włączać tryb samolotowy? Ekspert wyjaśnia

John Walton, dziennikarz, który jest ekspertem w dziedzinie lotnictwa, wyjaśnił w serwisie Lonely Planet, dlaczego zawsze lepiej przełączać urządzenia w tryb samolotowy. Chodzi o uniknięcie zakłóceń elektromagnetycznych. Jak tłumaczy, wiele samolotów zostało zbudowanych, zanim smartfony czy tablety weszły do powszechnego użytku. Naukowcom zajęło więc wiele czasu upewnienie się, czy korzystanie z tych urządzeń na pokładzie samolotu jest całkowicie bezpieczne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Replika Titanica wypłynie w dziewiczą trasę, Titanic II - Blue Star LineReplika Titanica wypłynie w rejs. Dziewicza trasa hołdem dla ofiar

Teraz gdy pewność co do urządzeń wzrasta, są używane przez załogę, która dzięki temu mogła zrezygnować z prowadzenia papierowej dokumentacji. Nie oznacza to jednak, że każde urządzenie nie będzie stanowić zagrożenia. W przypadku samolotów lepiej jest dmuchać na zimne.

To, że latanie samolotem jest bezpieczniejsze niż jazda samochodem czy przechodzenie przez ulicę [...] spowodowane jest właśnie ogromną ostrożnością. "Prawdopodobieństwa" i "większości"? Nie ryzykuj. Włącz tryb samolotowy, gdy jesteś o to proszony

 -  tłumaczy John Walton.

Coraz więcej linii pozwala na korzystanie ze smartfonów na pokładzie

Z kolei Patrick Smith w swojej książce "Pilot ci tego nie powie" informuje, że coraz więcej linii decyduje się na pozwolenie pasażerom na korzystanie ze smartfonów w trakcie lotu.

Czy telefonia komórkowa może rzeczywiście zakłócać działanie instrumentów kokpitowych? Odpowiedź brzmi: potencjalnie tak, ale wedle wszelkiego prawdopodobieństwa nie

 - czytamy.

Jak dodaje, samoloty to maszyny, które są produkowane z myślą o ochronie przed zakłóceniami ze strony urządzeń elektronicznych, a linie lotnicze, decydując się na wprowadzenie zakazu, "wyznają zasadę, że lepiej dmuchać na zimne".

Słynna grecka plaża NavagioGrecja. Słynna plaża Navagio zamknięta dla turystów i łodzi

Jednak niektóre linie lotnicze mają w tej kwestii odmienne zdanie. Jak wylicza w swojej książce, w USA możliwość korzystania z telefonów jest ograniczona, gdyż podczas lotu dozwolone jest jedynie wysyłanie SMS-ów, czy korzystanie z przeglądarek przez Wi-Fi. Jednak niektóre linie lotnicze, w tym Emirates, Virgin Atlantic, Aerofłot, pozwalają również na prowadzenie rozmów telefonicznych w czasie lotu.

Więcej o: