Wycieczka jednodniowa - te miejsca to perełki. Odwiedź mekkę artystów i pójdź na spacer aleją dębów

Weekend to idealny moment na chwilę odpoczynku i eksplorację ciekawych miejsc. Warto zaplanować wycieczkę jednodniową w atrakcyjne regiony Polski. Na liście znajdziemy górskie szlaki, klimatyczne miasta z bogatą architekturą i absolutne odludzia, gdzie przebywać można w ciszy i podziwiać piękno przyrody.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wycieczka jednodniowa to doskonały moment, by poznać bliski region lub sąsiadujące województwo. Atrakcji, pięknych miejscowości, ciekawej architektury czy tras do spacerowania nie brakuje. Warto jednak poznać prawdziwe perełki i nadrobić podróżnicze zaległości. 

Jednodniowa wycieczka - poznaj atrakcyjne punkty na mapie

Wolny czas można zaplanować na wiele różnych sposobów, jednak wycieczka zdecydowanie należy do najciekawszych. Odkrywając bliskie nam okolice, można nie tylko odpocząć, ale i spędzić miło czas. Warto rozważyć zatem sąsiadujące województwa lub bliskie nam atrakcje. Wolny dzień przeznaczyć można na zwiedzanie miast, podążanie szlakiem architektury lub murali, testowaniem lokalnych smakołyków, czy wyciszenie na łonie natury.

Wśród ciekawych miejsc na jednodniową wycieczkę warto wyróżnić Rezerwat Przyrody Czartowe Pole, zlokalizowany w województwie lubelskim. To miejsce położone niedaleko południowego skraju Roztocza, blisko wsi Hamernia. Na terenie rezerwatu podziwiać możemy piękno przyrody oraz obserwować życie leśnych zwierząt. Drewniane kładki, które wyznaczają trasę, prowadzą przez las, gdzie podziwiać możemy piękne widoki. Duże wrażenie wywierają okolice leśnej osady Florianka i Górecka Starego, a także fascynująca aleja starych dębów z kaplicą na wodzie w Górecku Kościelnym. Interesujące są także rezerwaty krajobrazowe z małymi wodospadami. Długość szlaku to aż 52,5 km - można jednak dostosować trasę, która będzie nam najbardziej odpowiadać. 

Mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą skorzystać także z uroków Bagna Całowanie. To równie piękne miejsce, które można eksplorować, spacerując trasami wiodącymi po drewnianych kładkach. Piękno przyrody jest tutaj wręcz onieśmielające. Na ścieżce znajduje się wieża widokowa mająca osiem metrów wysokości. Trasa tworzy pętlę, która rozpoczyna się i kończy we wsi Podbiel.

Zobacz wideo Szlezwik-Holsztyn - wakacje z pupilem

Wycieczka jednodniowa - miejskie atrakcje

Jednodniowa wycieczka to dobry moment, by odwiedzić malowniczą miejscowość położoną w Małopolsce. Mowa tu o Lanckoronie, która jesienią prezentuje się zdecydowanie najpiękniej. Można tam spacerować bez końca i podziwiać piękne widoki. Wrażenie robi także sama architektura małych, uroczych domków oraz kawiarni. To prawdziwa mekka dla artystów, w Lanckoronie ceni się rzemiosło i tradycyjny kunszt, organizowane są różnorodne zajęcia i warsztaty, a dzieła lokalnych twórców obejrzeć można w klimatycznych muzeach i galeriach. Podziwiać możemy także ruiny zamku w malowniczym anturażu leśnej roślinności. 

Miastem, które również warto odwiedzić, jest Kazimierz Dolny, który uchodzi za romantyczną i uroczą miejscowość. Magiczny punkt na mapie oferuje historyczny rynek i kamienice, uwielbiany przez najmłodszych pomnik psa, urokliwe restauracje, gdzie spróbujemy lokalnych przysmaków, zamek i Górę Trzech Krzyży. Warto odwiedzić także synagogę oraz Klasztor Ojców Franciszkanów na Wietrznej Górze. Idealnym zakończeniem dnia będzie rejs statkiem po Wiśle, skąd podziwiać można miasto i malownicze widoki. 

Więcej o: