Polska też ma swoją Wenecję. "Zachwyca urokiem i baśniowym otoczeniem"

Rzadko zdarza się, aby teren o niewielkiej powierzchni cieszył się takim bogactwem i różnorodnością atrakcji - mimo to większość osób odwiedzających Pałuki kieruje się w stronę najsłynniejszego punktu; do Biskupina. Jednak, jak wiadomo, zejście z utartych szlaków wiąże się z zupełnie nowymi przeżyciami, o czym samemu warto się przekonać, odwiedzając Pałuki.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na granicy województwa kujawsko-pomorskiego i Wielkopolski znajduje się wyjątkowo malowniczy region Polski — Pałuki. Choć początkowo nazwa może wydawać się obca, wbrew pozorom na tych terenach znajduje się wiele cenionych przez turystów miejsc; jednym z  nich jest Biskupin. Pałuki kryją w sobie jednak wiele innych tajemnic i pereł, które warto odwiedzić. 

Wdech, wydech. Ucieczka od tłumu

Blisko 130 jezior, błoga cisza i ucieczka od codziennego zgiełku. Odwiedzając Pałuki, można spodziewać się rajskiego odpoczynku, w otoczeniu tętniącej zielenią okolicy, pełnej pieszych i rowerowych szlaków. Dodatkowo zróżnicowanie tamtejszych krajobrazów pozwala skutecznie uniknąć monotonii. Pośród piętrzących się pagórków i dolin błyszczą tafle jezior, co jakiś czas przysłaniane przez korony drzew. Nic dziwnego, że dzika natura jest na Pałukach chroniona przez rezerwaty (m.in. Rezerwat Źródła Gąsawki)  oraz liczne obszary chronionego krajobrazu ze szlakami i ścieżkami przyrodniczymi. 

 

Biskupin — perła regionu 

Bez wątpienia jedną z najsłynniejszych atrakcji Pałuk jest osada w Biskupinie. Spacer po tej malowniczej okolicy i podziwianie rekonstrukcji trzech osad pozwala nie tylko poszerzyć własną wiedzę historyczną, ale również zobaczyć, jak wyglądało życie naszych przodków. Jak podaje portal biskupin.pl, obecnie w rezerwacie znajdują się rekonstrukcje:

  • obozowiska łowców i zbieraczy (wizualizacja),
  • osady pierwszych rolników,
  • osady obronnej na półwyspie,
  • grobów skrzynkowych,
  • wioski piastowskiej.

Ponadto już za dwa dni, od 14 do 18 września odbędzie się słynny Festyn Archeologiczny, który przyciąga turystów z całej Polski. Na uczestników wydarzenia czekają liczne wystawy, warsztaty naukowe, a także koncerty i programy autorskie. Jak wspomina Michał Baranowski na łamach portalu naszeszlaki.pl:

Uwielbiam klimat tego festynu! Zapach pieczonych podpłomyków, dźwięki bitew dobiegające z polany czy hałas powodowany przez średniowiecznych rzemieślników wytwarzających ozdoby i lepiących garnki.

Biskupin Festyn ArcheologicznyBiskupin Festyn Archeologiczny ŁUKASZ ANTCZAK

Polska ma swoją Wenecję

Aby ją odwiedzić, wcale nie trzeba jechać do Włoch — okazuje się bowiem, że Pałuki mogą pochwalić się własną Wenecją. Jedną z jej najpopularniejszych atrakcji jest Muzeum Kolei Wąskotorowej, które znajduje się na świeżym powietrzu. Na odwiedzających czeka spacer wokół wagonów, możliwość przejażdżki ze Żnina, przez Wenecję i Biskupin do Gąsawy oraz wyjątkowo malownicza okolica — muzeum znajduje się bowiem u stóp zamku, na przesmyku pomiędzy Jeziorem Weneckim i Biskupińskim. 

W Wenecji znajdziemy również średniowieczne ruiny zamku Krwawego Diabła Weneckiego z niepowtarzalnym klimatem. Tuż obok prezentowana jest także kolekcja średniowiecznych machin oblężniczych. 

Wenecja w województwie kujawsko-pomorskim - Muzeum Kolei WąskotorowejWenecja w województwie kujawsko-pomorskim - Muzeum Kolei Wąskotorowej CC0 Public Domain / Albertus teolog / Wikimedia Commons

Kraina winem płynąca

Relaks w malowniczej okolicy z pewnością ułatwi lampka wina w dłoni; zwłaszcza gdy smak wzbogacony jest o lokalną tradycję i historię. Wystarczy udać się do winnicy "Irena" położonej  w małej miejscowości Wilczkowo, na północnej stronie jeziora Dużego Żnińskiego. Na terenie winnicy rośnie obecnie aż 2050 krzewów różnych odmian. Tego typu miejsca nie tylko pozwalają na skosztowanie głębokiego smaku lokalnego wina, ale również wzbogacają okoliczny krajobraz o nutę unikatowości.  

Pałac marzeń

Kolejnym powodem do odwiedzenia tego mało znanego regionu Polski jest urokliwy Pałac w Lubostroniu. Wybudowana w latach 1795–1800 przez czołowego architekta epoki klasycyzmu rezydencja zachwyca urokiem i prawdziwie baśniowym otoczeniem. Szczególną uwagę zwracają również wnętrza, a zwłaszcza okrągła sala w samym sercu pałacu, upiększona sztukateriami. Ponadto w tym miejscu odbywa się również wiele wydarzeń kulturalnych i koncertów, które przyciągają widzów. 

Pałac w LubostroniuPałac w Lubostroniu Filip Kowalkowski

Źródła: Onet, naszeszlaki.pl, biskupin.pl

Więcej o: