Pielgrzymów zaatakowały szerszenie. Wśród poszkodowanych małe dziecko

Grupa pielgrzymów przebywająca drogę krzyżową w Tropiu została zaatakowana przez szerszenie. Najbardziej poszkodowane osoby, w tym 4-letnie dziecko zostały przewiezione na dodatkowe badania do szpitala.

Jak dowiadujemy się z komunikatu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, do zdarzenia doszło w niedzielę 11 sierpnia w sanktuarium w Tropiu. Grupa pielgrzymów przebywała drogę krzyżową, która została rozmieszczona w lesie.

4-letnie dziecko wśród poszkodowanych

Niestety w jednej ze stacji drogi krzyżowej znajdowało się gniazdo szerszeni. Owady zaatakowały osiem osób, w tym 4-letnie dziecko. 

Pierwszy na miejsce zdarzenia dotarł zastęp OSP Rożnów, który w wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalił, że na stacjach drogi krzyżowej znajdującej się w lesie doszło do użądlenia przez szerszenie 8 osób, w tym 4-letniego dziecka

- dowiadujemy się z komunikatu straży pożarnej.

Na miejscu pojawiła się także załoga karetki pogotowia, która udzieliła pomocy 70-letniemu mężczyźnie oraz 62-letniej kobiecie. Dwie najbardziej poszkodowane osoby oraz dziecko zostały przewiezione na dodatkowe badania do szpitala. Natomiast strażacy usunęli stwarzające zagrożenie gniazdo szerszeni.

Jak postępować, gdy ukąsi nas szerszeń?

Szerszeń może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia. Jego jad zawiera znacznie większą ilość toksyn, niż jad pszczół lub os, a ukąszenie jest bardziej bolesne. 

Miejsce po ukąszeniu zazwyczaj boli, pojawia się także rumień i niewielki obrzęk. Dolegliwości powinny ustąpić samoistnie w przeciągu kilku godzin, ewentualnie dni. Czasem pojawiają się takie objawy jak uczucie rozbicia, dreszcze, gorączka lub ból głowy. Jeśli będą się utrzymywały, konieczna jest konsultacja z lekarzem. 

Ukąszenie szerszenia może doprowadzić do rozwoju wstrząsu anafilaktycznego, czyli silnej reakcji alergicznej, która pojawia się u osób uczulonych na jad owada. Wystąpienie wstrząsu zagraża życiu i wymaga jak najszybszego podania odpowiedniego leku, tj. adrenaliny. 

Więcej o: