Zakazane przedmioty w bagażu podręcznym. Co się z nimi dzieje, gdy zostaną zabrane? Zdziwisz się

Wymagania na lotniskach potrafią spędzać sen z powiek. Przed podróżą wielu nie zdaje sobie sprawy, że będzie musiało pozbyć się z bagażu podręcznego potrzebnych na wyjazd przedmiotów. Jakie to przedmioty i co się z nimi dzieje, gdy zostaną zabrane przez pracowników lotniska? Odpowiadamy.

Podczas kontroli bagaży często wychodzi na jaw, że zabraliśmy ze sobą zakazane przedmioty, choć ich listę sprawdzaliśmy tysiące razy. Przez to niedopatrzenie najprawdopodobniej zostaniemy zmuszeni do pożegnania się z nimi na zawsze. Czego nie pakować w bagaż podręczny, by uniknąć strat? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Zakazane przedmioty w bagażu podręcznym. Gdzie trafiają, gdy zostaną zabrane?

Co dzieje się z przedmiotami, które zostają zabrane pasażerom na lotnisku? Okazuje się, że opcji jest kilka. Jak wyjaśnia w rozmowie z Onetem Tomasz Lenart, kierownik obsługi pasażerskiej Portu Lotniczego Wrocław, decyzja, co stanie się z przedmiotem należy do pasażera.

Brytyjska rodzina królewska w podróży Bagaż Królowej Elżbiety II. Bez tego nigdy nie ruszała w podróż

Skonfiskowany przedmiot można zostawić w bezpłatnym depozycie na lotnisku na całą dobę. Gdy ten czas upłynie, przedmiot musi zostać odebrany przez pasażera lub wskazaną przez niego w protokole osobę. Można też nadać przedmiot w bagażu rejestrowanym lub przekazać go bliskim, którzy odprowadzili nas na lot. Ostatnią opcją jest wyrzucenie zakazanego przedmiotu do specjalnego kosza. Gdy się zapełni, jego zawartość jest opróżniana komisyjnie, a następnie utylizowana.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wskazuje stuff.co.zn, nieco inaczej jest na przykład w Nowej Zelandii. Niektóre przedmioty, które zostały skonfiskowane przez pracowników lotniska mogą być przekazane organizacjom charytatywnym, domom opieki i szkołom. Mowa tu m.in. o nożyczkach, czy sprzętach kempingowych. Jedzenie i kosmetyki tutaj również są utylizowane.

AvSec usuwa z bagaży pasażerów około 190 tys. zakazanych przedmiotów rocznie. Zdecydowana większość tych przedmiotów to przedmioty niebezpieczne i zgodnie z warunkami przewozu linii lotniczych nie wolno z nimi latać

- czytamy na stuff.co.zn.

Czego nie można pakować do bagażu podręcznego? [LISTA]

W bagażach podręcznych nie wolno przewozić broni palnej oraz  innych niebezpiecznych przedmiotów, które mogą powodować obrażenia. Zaliczają się do nich m.in.:

 • paralizatory elektryczne,
 • replika i imitacja broni palnej,
 • wszelkiego rodzaju urządzenia do uboju zwierząt,
 • wszelkiego rodzaju zabawki wyglądające jak pistolety, rewolwery, karabiny, itp.,
 • zapalniczki wyglądające jak broń palna,
 • materiały wybuchowe i przedmioty łatwopalne,
 • przedmioty o ostrych krawędziach (żyletki, nożyczki, brzytwy, siekiery, metalowe śledzie do namiotów),
 • sprzęty do sportów zimowych (na przykład kije narciarskie czy łyżwy).

Królowa Elżbieta II Królowa Elżbieta II nie żyje. Czego dotyczy "Operacja Jednorożec"?

Warto również zwrócić uwagę na sposób pakowania kosmetyków, ponieważ możemy je stracić. Płyny te muszą być zamknięte w opakowaniach do 100 ml objętości i znajdować się w jednej przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności nieprzekraczającej litra. Wyjątkiem są płyny zakupione w strefie bezcłowej. Muszą być jednak zamknięte w bezpiecznej torbie. Leki oraz inne produkty spożywcze mogą znaleźć się w bagażu. Można zabrać ze sobą:

 • ciastka, drożdżówki, pączki
 • czekoladę,
 • batoniki,
 • zawijane przekąski: wrapy, naleśniki,
 • pokrojone owoce i warzywa,
 • orzeszki, sałatki z małą ilością sosu, 
 • jedzenie w proszku, które można zalać wrzątkiem.
Więcej o: