Brytyjskie media przypominają, że nowy król Wielkiej Brytanii będzie podróżował bez paszportu, jeździł bez prawa jazdy i może kontynuować tradycję obchodzenia swoich urodzin dwa razy w roku. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie łabędzie nieme w Anglii i Walii należą do monarchy.
Król Karol III wyjeżdżając za granicę, będzie podróżować bez paszportu, a to dlatego, że brytyjski paszport jest wydawany w imieniu Jego Królewskiej Mości. Wszyscy pozostali członkowie rodziny królewskiej posiadają paszporty.
Na pierwszej stronie paszportów brytyjskich znajdować się będzie następujące sformułowanie: "Sekretarz Stanu Jego Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jego Królewskiej Mości wszystkich tych, których może to dotyczyć, aby zezwolili posiadaczowi dokumentu na swobodne przejście bez przeszkód i udzielili takiej pomocy i ochrony, jaka może być konieczna".
Z tego samego powodu król będzie jedyną osobą w Wielkiej Brytanii, która będzie mogła jeździć bez prawa jazdy.
Przywilejem króla jest także obchodzenie urodzin dwa razy w roku. Królowa Elżbieta II świętowała najpierw swoje urodziny 21 kwietnia. Zwykle ten dzień obchodziła z bliskimi. Oficjalne publiczne świętowanie organizowane było w drugi wtorek czerwca. Karol urodził się 14 listopada, prawdopodobnie on też będzie obchodził "oficjalne urodziny" w cieplejszym miesiącu, by nie złamać tradycji trwającej od 250 lat, czyli Trooping the Color.
Od XVIII wieku urodziny monarchy obchodzone są w czerwcu. Król Jerzy II obchodził urodziny w październiku, ale w tym okresie pogoda była nieprzyjemna, dlatego król postanowił "przenieść" swoje urodziny i oficjalnie obchodzić je w cieplejszym miesiącu.
Od 1748 roku tradycją stało się, że urodziny monarchy obchodzone są w czerwcu. Tego dnia odbywa się wielka parada, w której bierze udział: ponad 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków. Zwieńczeniem pokazu jest przelot Królewskich Sił Powietrznych, który podziwia z balkonu Pałacu Buckingham rodzina królewska.
Brytyjski monarcha musi zachowywać neutralność w sprawach politycznych. Nie może ani kandydować, ani głosować w wyborach. Otwiera posiedzenia sejmowe, zatwierdza akty prawne z parlamentu i odbywa cotygodniowe spotkania z premierem.
Brytyjski monarcha nie tylko rządzi ludźmi. Sprawuje również władzę nad... łabędziami niemymi. Od XII wieku te majestatyczne ptaki pływające na otwartych wodach Anglii i Walii są uważane za własność monarchy. Królewski przywilej dotyczy również innych zwierząt, które można znaleźć w wodach brytyjskich: jesiotra, delfinów i wielorybów.
Od XVII wieku nieprzerwanie trwa tradycja mianowania co 10 lat poety, który tworzy wiersze dla monarchy. W 2009 roku po raz pierwszy nominowano kobietę - Carol Ann Duffy. To ona była autorką wierszy na ślub księcia Williama w 2011 roku, 60. rocznicę koronacji królowej Elżbiety II w 2013 roku i ślub księcia Harry'ego w 2018 roku.
Źródła: ndtv.com / "The Guardian" / royal.uk