Król Karol III będzie podróżować bez paszportu i jeździć bez prawa jazdy. Przywileje brytyjskiego monarchy

Karol III, choć został już królem, to na oficjalną koronację poczekać może nawet kilka miesięcy. "The Guardian" przypomina, że królowa Elżbieta na ten dzień czekała 16 miesięcy. Gdy już tak się stanie, władca będzie mógł korzystać z wielu przywilejów. Oto kilka z nich.

Brytyjskie media przypominają, że nowy król Wielkiej Brytanii będzie podróżował bez paszportu, jeździł bez prawa jazdy i może kontynuować tradycję obchodzenia swoich urodzin dwa razy w roku. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie łabędzie nieme w Anglii i Walii należą do monarchy.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Paszport niepotrzebny

Król Karol III wyjeżdżając za granicę, będzie podróżować bez paszportu, a to dlatego, że brytyjski paszport jest wydawany w imieniu Jego Królewskiej Mości. Wszyscy pozostali członkowie rodziny królewskiej posiadają paszporty.

Na pierwszej stronie paszportów brytyjskich znajdować się będzie następujące sformułowanie: "Sekretarz Stanu Jego Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jego Królewskiej Mości wszystkich tych, których może to dotyczyć, aby zezwolili posiadaczowi dokumentu na swobodne przejście bez przeszkód i udzielili takiej pomocy i ochrony, jaka może być konieczna".

Z tego samego powodu król będzie jedyną osobą w Wielkiej Brytanii, która będzie mogła jeździć bez prawa jazdy.

Co zmieni się w Wielkiej Brytanii po śmierci królowej Elżbiety II? Królowa Elżbieta II nie żyje. Co zmieni się po jej śmierci? M.in. gotówka

Urodziny dwa razy w roku  

Przywilejem króla jest także obchodzenie urodzin dwa razy w roku. Królowa Elżbieta II świętowała najpierw swoje urodziny 21 kwietnia. Zwykle ten dzień obchodziła z bliskimi. Oficjalne publiczne świętowanie organizowane było w drugi wtorek czerwca. Karol urodził się 14 listopada, prawdopodobnie on też będzie obchodził "oficjalne urodziny" w cieplejszym miesiącu, by nie złamać tradycji trwającej od 250 lat, czyli Trooping the Color.

Od XVIII wieku urodziny monarchy obchodzone są w czerwcu. Król Jerzy II obchodził urodziny w październiku, ale w tym okresie pogoda była nieprzyjemna, dlatego król postanowił "przenieść" swoje urodziny i oficjalnie obchodzić je w cieplejszym miesiącu.

Od 1748 roku tradycją stało się, że urodziny monarchy obchodzone są w czerwcu. Tego dnia odbywa się wielka parada, w której bierze udział: ponad 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków. Zwieńczeniem pokazu jest przelot Królewskich Sił Powietrznych, który podziwia z balkonu Pałacu Buckingham rodzina królewska.

Królowa Elżbieta II Królowa Elżbieta II nie żyje. Czego dotyczy "Operacja Jednorożec"?

Nie może głosować

Brytyjski monarcha musi zachowywać neutralność w sprawach politycznych. Nie może ani kandydować, ani głosować w wyborach. Otwiera posiedzenia sejmowe, zatwierdza akty prawne z parlamentu i odbywa cotygodniowe spotkania z premierem.

Łabędzie, delfiny i jesiotry

Brytyjski monarcha nie tylko rządzi ludźmi. Sprawuje również władzę nad... łabędziami niemymi. Od XII wieku te majestatyczne ptaki pływające na otwartych wodach Anglii i Walii są uważane za własność monarchy. Królewski przywilej dotyczy również innych zwierząt, które można znaleźć w wodach brytyjskich: jesiotra, delfinów i wielorybów.

Nadworny poeta

Od XVII wieku nieprzerwanie trwa tradycja mianowania co 10 lat poety, który tworzy wiersze dla monarchy. W 2009 roku po raz pierwszy nominowano kobietę - Carol Ann Duffy. To ona była autorką wierszy na ślub księcia Williama w 2011 roku, 60. rocznicę koronacji królowej Elżbiety II w 2013 roku i ślub księcia Harry'ego w 2018 roku.

Źródła: ndtv.com / "The Guardian" / royal.uk

Więcej o: