Gdzie jest teraz trumna z ciałem Elżbiety II? Przez 24 godziny można złożyć tam hołd zmarłej królowej

Każdy, kto chce, może osobiście złożyć hołd zmarłej królowej. Można to zrobić dwa razy - przez najbliższe 24 godziny gdy trumna jest w katedrze w Edynburgu oraz za kilka dni, gdy zostanie wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Królowa Elżbieta pokroiła tort mieczem

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku. Jak podaje serwis The Mirror, ciało monarchini spoczywa na razie w trumnie w katedrze św. Idziego w Edynburgu, gdzie odbędzie się nabożeństwo oraz Czuwanie Książąt. Potem przez trzy dni trumna będzie wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim. W tym czasie po raz pierwszy społeczeństwo może osobiście złożyć hołd zmarłej królowej. 

Królowa Elżbieta II nie żyje BBC przerwała transmisję po śmierci królowej

Zmarła królowa Elżbieta II. Można osobiście złożyć jej hołd

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się 18 września 2022 roku w Opactwie Westminsterskim. Brytyjczycy do tego czasu będą mieli dwie okazje na osobiste złożenie hołdu zmarłej królowej. Po raz pierwszy mogą to zrobić w katedrze św. Idziego w Edynburgu. Katedra znajduje się na Royal Mile w połowie drogi między zamkiem w Edynburgu a Pałacem Holyroodhouse. 

Wiadomość o śmierci królowej Elżbiety przekazał wielebny Calum MacLeod, który zarządza katedrą św. Idziego w Edynburgu. W przesłaniu na stronie internetowej katedry napisał:

Wraz z całym narodem, my w katedrze św. Idziego przesyłamy szczere kondolencje rodzinie królewskiej. 

W katedrze odbędzie się nabożeństwo żałobne, a dzieci królowej mają obowiązek czuwać wokół trumny królowej. Jest to Czuwanie Książąt. 

Drugim momentem na złożenie hołdu zmarłej królowej jest czas, gdy trumna będzie wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim. Nastąpi to 14 września i będzie trwało trzy dni, a hołd można składać przez 23 godziny na dobę. 

Gdzie spoczywa ciało królowej Elżbiety II? Brytyjczycy mogą złożyć jej hołd w średniowiecznej katedrze

Sama katedra św. Idziego została zbudowana około 1124 roku przez króla Aleksandra I bądź jego brata, króla Dawida I. Budowla nosi imię św. Idziego - popularnego w średniowieczu świętego. Był on patronem trędowatych, karmiących matek i chromych (kulawych).

W katedrze jest mnóstwo pomników - najstarsze pochodzą z lat 40. XIX wieku, a najmłodsze pojawiły się na 500. rocznicę Królewskiego Kolegium Chirurgów w Edynburgu w 2005 roku. Co ciekawe, ponad jedna trzecia wszystkich figur to pomniki szkockich pułków i tych, którzy zginęli podczas kampanii w Indiach i Sudanie, na wojnie burskiej i obu wojnach światowych.

Królowa Elżbieta II Królowa Elżbieta II nie żyje. Panowała 70 lat

Więcej o: