Królowa Elżbieta II nie żyje. Czego dotyczy "Operacja Jednorożec"? Plan na kolejne dni

"Operacja Jednorożec" znana w Wielkiej Brytanii jako "Operation Unicorn" to zaplanowany wcześniej schemat postępowania na wypadek śmierci królowej Elżbiety II w Szkocji. W protokole opisano m.in. sposoby organizacji i reagowania na spodziewany napływ żałobników oraz mediów do Szkocji.

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września. Miała 96 lat. Była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa. Nowym królem został syn Elżbiety II, Karol.

Zobacz wideo Płk rez. dr Łukasiewicz: Czemu o modernizacji polskiej armii nie myślało się rok czy dwa lata temu?

"Operacja Jednorożec" - co znajduje się w protokole?

Królowa Elżbieta II często przebywała w Szkocji - m.in. w swojej posiadłości Balmoral,  gdzie zmarła w czwartek. Ze względu na jej wizyty sporządzono specjalny protokół, który dotyczył zaplanowania wydarzeń na wypadek śmierci monarchini w tym miejscu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Plan  "Operation Unicorn" został przedstawiony w 2019 roku. Zakłada natychmiastowe zawieszenie działalności politycznej przez parlament tego kraju tak, by władze mogły przygotować się do państwowego pogrzebu monarchini. Zgodnie z planem, po śmierci królowej zawieszono też działanie oficjalnej, szkockiej rezydencji - pałacu Holyrood oraz katedry św. Idziego.

Gdzie odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II? "Operation Unicorn" porusza również kwestie transportu ciała

Jak podaje "The Scotsman", z "Operation Unicorn" wynika, że trumna z ciałem królowej ma zostać przeniesiona z pałacu Balmoral - letniej rezydencji królowej - do oddalonego o 160 kilometrów Edynburga, stolicy Szkocji. Członkowie Sił Zbrojnych i służby ratunkowe mają stać na każdym peronie. Wojsko zajmie powietrze, ląd i morze, a uzbrojona policja będzie miała swoje posterunki w Pałacu Holyroodhouse.

Ciało monarchini ma zostać ustawione w pałacu Holyrood, a następnie uroczyście przeniesione do katedry św. Idziego, na Royal Mile. Tam trumna zostałaby wystawiona na widok publiczny. Dzięki temu wszyscy chętni mogliby złożyć hołd zmarłej.

Po dwóch dniach ciało królowej Elżbiety II ma zostać przetransportowane do stacji Waverley, a następnie królewskim pociągiem do pałacu Buckingham, a następnie katedry Westminster. Ostatecznie Elżbieta II spocznie w zamku Windsor obok swojego męża - księcia Filipa.

Więcej o: