Królowa Elżbieta II nie żyje. Co zmieni się po jej śmierci? W Wielkiej Brytanii będą nowe paszporty i gotówka

Po śmierci królowej Elżbiety II w Wielkiej Brytanii zmieni się nie tylko monarcha. Wiele przedmiotów, z których na co dzień korzystają Brytyjczycy i zagraniczni goście, zmieni wygląd. Część zmian wydarzy się niemal od razu po odejściu królowej, na niektóre będzie trzeba poczekać.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Brytyjska monarchini odeszła w wieku 96 lat, w otoczeniu najbliższej rodziny. W tym czasie przebywała w ukochanym zamku Balmoral w Szkocji. Rządziła przez przeszło 70 lat, będąc najdłużej panującą monarchinią. Teraz gdy królowa Elżbieta II umarła, w Wielkiej Brytanii zmieni się wiele, w tym też niektóre przedmioty codziennego użytku.

Zobacz wideo Chociaż wielcy królowie przeszli do historii, w Europie ciągle rządzi jeden monarcha absolutny

Banknoty i monety — to zmieni się po śmierci królowej Elżbiety II

W Wielkiej Brytanii zarówno monety, jak i banknoty opatrzone są wizerunkiem królowej Elżbiety II oraz symbolami jej władzy. Po śmierci monarchini, wszystkie pieniądze zostaną wymienione. Od teraz gościć na nich będzie podobizna króla Karola III. Według mirror.co.uk, plany wprowadzenia do obiegu nowego wyglądu gotówki były prowadzone od dawna. Gotowa ma być już nowa wersja banknotów i monet. 

Czy zmiana nastąpi gwałtownie i co w przypadku turystów, którzy zapewne teraz będą chętnie przyjeżdżać do Londynu? Pieniądze z podobizną zmarłej królowej Elżbiety II przez jakiś czas mają pozostać w obiegu. Zostanie wyznaczona oficjalna data, po której nie będą już mogły być używane jako wartościowy środek płatniczy.

Ponieważ królowa Elżbieta II była władczynią też w innych krajach, nie tylko Wielkiej Brytanii, po jej śmierci również i tam zostaną wycofane nominały z jej podobizną. Oznacza to, że zmianie ulegnie wygląd waluty m.in. w Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii.

Znaczki pocztowe z podobizną królowej znikną po jej śmierci

Podobnie jak w przypadku gotówki, stopniowo z obiegu będą wycofywane także znaczki pocztowe z wizerunkiem królowej. W sprzedaży pojawią się natomiast te z podobizną nowego króla - Karola III.

Według doniesień zmianie będą stopniowo ulegać także... skrzynki pocztowe! Okazuje się bowiem, że na czerwonych, brytyjskich skrzynkach umieszczony jest królewski monogram "EIIR", który oznaczał "Elżbieta II Regina", gdzie Regina po łacinie oznacza "królowa". W całym kraju większość skrzynek pocztowych jest oznakowana właśnie tym emblematem, jednak nie będą one pilnie wymieniane. Nowe, opatrzone królewskimi szyframi będą pojawiać się w przyszłości.

Brytyjskie paszporty także do zmiany po śmierci królowej Elżbiety II

W brytyjskim paszporcie znajduje się wzmianka poświęcona królowej. Każdy dokument posiada informację:

Sekretarz Stanu Jej Królewskiej Mości prosi i wymaga w imieniu Jej Królewskiej Mości, aby wszyscy, których to może dotyczyć, pozwolili okazicielowi przekroczyć granicę swobodnie, bez przeszkód oraz udzielili mu pomocy i ochrony, jeśli takowa może być konieczna.

Teraz gdy królowa Elżbieta II nie żyje, nowe paszporty będą opatrzone męskimi zaimkami. Brytyjskie media nie informują, czy dokumenty będą wymagały pilnej wymiany. Podejrzewa się jednak, że pozostaną w pełni praw do użytku do daty ich oficjalnego, urzędowego wygaśnięcia.

Hymn Wielkiej Brytanii. Po 70 latach znów usłyszmy "God Save The King"

Od 1952 r. w Wielkiej Brytanii hymn narodowy to "God Save The Queen". Po śmierci królowej Elżbiety II, pierwszy raz od 70 lat nastąpi powrót do wersji męskiej.

Zmianie mają ulec także mundury policjantów oraz wojska brytyjskiego. Wszystko dlatego, że znajduje się na nich ten sam skrót, co na skrzynkach pocztowych, czyli "EIIR". Prawdopodobnie z czasem zostaną one wymienione na takie z oznaczeniem króla Karola III.

Więcej o: