Co dalej po śmierci Elżbiety II? Zaczęła się Operacja London Bridge. Mamy rozpiskę dzień po dniu

W czwartek 8 września brytyjska rodzina królewska przekazała informację o śmierci Elżbiety II. Brytyjska monarchini zmarła w wieku 96 lat, po 70 latach panowania. Jednocześnie weszła w życie ustanowiona w dniu koronacji Operacja London Bridge, czyli plan działania w przypadku śmierci królowej. Brytyjskie media przekazały, czego można się spodziewać przez najbliższe 10 dni.

Więcej wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Operacja London Bridge określa dokładnie, co wydarzy się w ciągu najbliższych 10 dni. Jak podaje brytyjski "The Mirror", zostały w nim uwzględnione nawet takie szczegóły jak miejsce pochówku, przygotowania do pogrzebu, czy plan pierwszego tygodnia Karola jako króla Wielkiej Brytanii.

Co zmieni się w Wielkiej Brytanii po śmierci królowej Elżbiety II?Królowa Elżbieta II nie żyje. Co zmieni się po jej śmierci? M.in. gotówka

Co po odejściu Elżbiety II? Operacja London Bridge określa dzień śmierci jako "D-Day"

Zgodnie z uzgodnieniami operacji, dzień śmierci królowej jest określany jako D-Day. Kolejne dni będą nazywane w ten sam sposób z dodatkiem liczby dni, które minęły od śmierci. Pierwsze założenia planu weszły już w życie - flagi zostały opuszczone do połowy masztu, ogłoszono narodową minutę ciszy i saluty. Wkrótce można spodziewać się również oświadczenia premierki Wielkiej Brytanii Liz Truss.

D-Day+1

Następnego dnia po śmierci o 10 rano w Pałacu św. Jakuba, zbierze się Rada Akcesyjna, która ma ogłosić Karola nowym królem. Zgromadzą się tam wszyscy wysocy rangą ministrowie oraz premier. Proklamacja wygłoszona przez radę stanowić będzie potwierdzenie, że Karol stał się królem Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie towarzyszyć mu będzie Camilla, księżna Kornwalii. Chociaż jej nowy tytuł zostanie dopiero ujawniony, to warto przypomnieć, że Elżbieta II podczas swojego Platynowego Jubileuszu zażyczyła sobie, aby jej synowa została Królową Małżonką.

D-Day+2

Kolejnego dnia po ogłoszeniu nowego króla, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie przewieziona pociągiem ze Szkocji, gdzie zmarła, do Pałacu Buckingham. Na stacji St. Pancras, w Londynie trumna zostanie powitana przez premier i ministrów. Plan określa nawet, co w przypadku, jeśli podróż pociągiem nie będzie możliwa - wówczas uruchomiona zostanie operacja Overstudy, a ciało królowej zostanie przetransportowane samolotem.

D-Day+3

11 września nowy król Karol ma przyjmować od rana kondolencje w Westminster Hall, a następnie, po południu, wyruszy w podróż po Wielkiej Brytanii. Pierwszym przystankiem będzie Szkocja, a dokładnie tamtejszy parlament oraz nabożeństwo w katerze w Edynburgu.

D-Day+4

Następnego dnia król Karol pojedzie do Irlandii Północnej, gdzie przyjmie kondolencje w zamku Hillsborough i weźmie udział w kolejnym nabożeństwie w katedrze św. Anny w Belfaście.

Równolegle w Londynie odbędzie się próba przed procesją z trumną królowej z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego.

D-Day+5

Piątego dnia po śmierci królowej Elżbiety II, uroczysty kondukt z trumną wyruszy z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego, gdzie następnie odbędzie się nabożeństwo. Tutaj będzie spoczywać przez kolejne trzy dni.

D-Day+6

Szóstego dnia po śmierci trumna królowej Elżbiety II zostanie wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim. Pozostanie tam przez trzy dni i będzie otwarta przez 23 godziny dziennie. Tego samego dnia odbędzie się próba przed konduktem pogrzebowym.

D-Day+7

Za tydzień król uda się do Walii, aby przyjąć kondolencje. Weźmie również udział w nabożeństwie w katedrze w Cardiff.

Balmoral - królowa Elżbieta II nie żyjeBalmoral. Gdzie leży zamek, w którym zmarła królowa Elżbieta II?

D-Day+8 i D-Day+9

Dwa dni przed pogrzebem przeznaczone będą na przygotowania i logistykę. Spodziewa się, że tego dnia do Londynu zjadą setki tysięcy ludzi. Ministerstwo Transportu stanie zatem w obliczu wyzwania komunikacyjnego. Ponadto MSZ (Foreign Office) zajmie się przyjazdem głów państw i VIP-ów z zagranicy, natomiast MSW (Home Office) - bezpieczeństwem.

D-Day+10. Pogrzeb królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej odbędzie się 18 września 2022 roku w Opactwie Westminsterskim, z udziałem żałobników, w tym jej rodziny, ministrów rządu i dygnitarzy z całego świata. Tego dnia w całym kraju obowiązywać będzie żałoba narodowa. Zapanowano również dwie minuty ciszy w samo południe. Kondukt przejdzie ulicami Londynu, do kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Królowa Elżbieta II spocznie w zamkowej Kaplicy Króla Jerzego VI.

Więcej o: