Balmoral. Gdzie leży zamek, w którym zmarła królowa Elżbieta II? Wcale nie w Anglii

Balmoral, czyli letnia rezydencja rodziny królewskiej, wcale nie znajduje się w Anglii. Królowa Wielkiej Brytanii ukochała sobie ten zamek od dawna i spędzała w nim średnio dwa miesiące w ciągu roku. Tutaj także spędziła swoje ostatnie dni. Gdzie leży pałac i co takiego ma w sobie to miejsce, że stało się częścią życia Elżbiety II?
Zobacz wideo Dlaczego William i Kate nie trzymają się za ręce, a George nosi tylko krótkie spodnie? Wyjaśniamy "dziwne" zachowania rodziny królewskiej

Królowa Elżbieta II od 1952 roku zasiadała na tronie Wielkiej Brytanii. W czwartek, 8 września 2022 r. świat obiegła informacja - królowa nie żyje. Zmarła w wieku 96 lat w swojej ukochanej posiadłości - zamku Balmoral.

Jeszcze nie tak dawno mogliśmy zobaczyć królową Elżbietę w mediach, gdy oficjalnie rozmawiała i mianowała nową premier Wielkiej Brytanii - Liz Truss. Spotkanie odbyło się w zamku Balmoral, ze względu na zły stan zdrowia monarchini.

Balmoral, gdzie leży pałac ukochany przez królową Elżbietę II?

Ukochanym miejscem królowej Elżbiety był zamek Balmoral, znajdujący się w Royal Deeside w Szkocji. Jak podają zagraniczne media, monarchini spędzała tam nawet dwa miesiące w ciągu roku. Wszystko za sprawą urokliwych okoliczności przyrody oraz wszechogarniającej ciszy. To tam królowa chętnie ukrywała się i odpoczywa od zgiełku Londynu, a także od problemów i skandali, które targały rodziną królewską.

To właśnie w zamku Balmoral zmarła królowa Elżbieta II. To rezydencji w Szkocji zjechała cała rodzina, by spędzić ostatnie chwile z monarchinią. Pod rezydencją zaczęły gromadzić się także tłumy Brytyjczyków, którzy chcą oddać hołd królowej.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zamek w Balmoral w rodzinie królewskiej jest już od lat. To tam zmarła królowa Elżbieta II

Rezydencja Balmoral jest własnością monarchii od 160 lat. Książę Albert zakupił ją dla królowej Wiktorii, po tym jak kobieta zakochała się w Szkocji. Na początku pałac wyglądał inaczej, niż ten, który możemy podziwiać obecnie. Po tym jak rodzina królewska zakupiła majątek, w miejscu powstał nowy, większy zamek. To on stał się spełnieniem marzeń królowej Wiktorii, a wiele lat później także królowej Elżbiety II.

Balmoral rozciąga się na terenie niemal 50 000 akrów i położony jest nad brzegiem rzeki Dee w Aberdeenshire, ok. 120 kilometrów na północ od Edynburga. Co więcej, królewska posiadłość położona jest w Parku Narodowym Cairngorms, który obejmuje m.in. lasy oraz pola uprawne. Dla upamiętnienia królowej w 2002 r. wybudowano przy zamku oranżerię. 

Na ternie posiadłości znajduje się także Birkhall, czyli szkocki dom nowego króla Wielkiej Brytanii Karola II i królewskiej małżonki - Camilli. 

Więcej o: