W tym roku Polacy płacili za wakacje o 1500 zł więcej i jeździli tam, gdzie... Rosjanie [RAPORT]

Gdzie Polacy wypoczywali najchętniej podczas tegorocznych urlopów? I ile musieli wydać? Polska Izba Turystyki opublikowała podsumowanie wakacji. Pod lupę wzięła wyjazdy zorganizowane.

- W tym roku mieliśmy do czynienia z wahaniem się nastrojów. Gdy jeszcze przed sezonem analizowaliśmy, z jakimi problemami możemy się spotkać podczas sezonu, stwierdziliśmy, że jesteśmy w czterech kryzysach: zdrowotnym, klimatycznym, ekonomicznym i wojennym. Dziś mamy inne spojrzenie na sytuację, to było dobre lato, choć wydaje się, że widzimy pierwsze sygnały spowolnienia czy zmiany nastrojów konsumenckich – powiedział podczas konferencji prasowej Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, cytowany przez portal Wasza Turystyka. – Tegoroczne lato jest lepsze od poprzedniego – dodał.

Zobacz wideo Niewygody podróży? Ten wynalazek sprawi, że w samolocie wyśpisz się jak we własnym łóżku

Marian Laskowski Marian i jego zabawki. Najcenniejsza? To czołg

Tu wypoczywali Polacy 

Z raportu "Zagraniczne wakacje Polaków 2022" wynika, że nasi rodacy najchętniej wybierali na tegoroczny wypoczynek Turcję. Na wzrost zainteresowania tym kierunkiem na pewno wpływ miało złagodzenie zasad wjazdu i wprowadzenie możliwości przekroczenia granicy na podstawie dowodu osobistego.

Turcja już drugi rok z rzędu może cieszyć się większą popularnością wśród naszych rodaków od Grecji, którą przed pandemią COVID-19 Polacy najchętniej wybierali na wakacje. Z raportu wynika, że udział kierunku wakacyjnego wzrósł w porównaniu z poprzednimi wakacjami z 26 do 31 procent, a Grecji nieznacznie spadł – z 25 do 24 procent.

"Dotychczas Turcja była bardzo konkurencyjna wobec Grecji cenowo i wręcz bezkonkurencyjna w kategorii wypoczynku pod znakiem pięciu gwiazdek i wersji all inclusive. Od tego sezonu do Turcji turyści docierają równie łatwo jak do Grecji – na dowód osobisty, a nie paszport z wizą" – czytamy w raporcie.

Na trzecim miejscu popularnych kierunków wakacyjnych uplasowała się Bułgaria (8,8 procent), a na kolejnych znalazły się: Egipt (8,8 procent), Hiszpania (7,1 procent), Tunezja (5 procent), Albania, (2,6 procent), Chorwacja (1,9 procent), Polska (1 procent) i Cypr (0,7 procent).

Mniejsza popularność Cypru zaskakuje. Rok wcześniej na wyspie wypoczywało o połowę więcej Polaków. W zestawieniu widać też, że mniejszą popularnością cieszył się wypoczynek w kraju (z 3,3 do 1 proc.). Zniesienie zaś ograniczeń covidowych w Tunezji sprawiło, że wielu z nas zdecydowało się spędzić tam wypoczynek.

Ponad połowa Polaków (55 procent) wybrała wypoczynek jeden z dwóch pierwszych krajów. Udział pierwszych pięciu kierunków wyniósł 80 procent w całym ruchu zorganizowanym.

Ulubione kierunki Polaków 2022Ulubione kierunki Polaków 2022 PIT

Rzeka Łyna tworzy klimat miasta Olsztyn. "Wciąż mam do niego słabość i tak od sześciu dekad"

Najpopularniejsze regiony  

Polska Izba Turystyczna podaje też zestawienie najpopularniejszych regionów, które były najczęściej bezpośrednim celem wakacyjnych podróży Polaków. Czarnym koniem tej kategorii pozostaje Riwiera Turecka (23,5 proc.). Na dalszych miejscach uplasowały się: Słoneczny Brzeg (6,8 proc.), Kreta (5,5 proc.), Rodos (4,9 proc.) i Hurghada (4,9 proc.). W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Bodrum, Zakynthos, Korfu, Monastyr i Marsa Alam.

Z tego zestawienia można wyciągnąć wnioski, że ruch do Turcji skupiał się głównie na dwóch kierunkach, a w Grecji był bardziej rozproszony i turyści wypoczywali na aż czterech wyspach.

Najpopularniejsze regiony 2022Najpopularniejsze regiony 2022 PIT

Chorwacja popularna, ale Polacy rzadziej jeżdżą tam z biurami podróży

W konferencji wzięli udział również przedstawiciele Narodowych Organizacji Turystycznych. Nikolay Kostov, radca Ambasady Bułgarii ds. Turystyki zwrócił uwagę na mniejszą obecność w jego kraju turystów z Ukrainy i Rosji. Cieszy natomiast fakt, że ponad pół miliona osób przyleciało do Bułgarii z Polski.

Agnieszka Puszczewicz, cytowana przez portal Wasza Turystyka, dyrektorka Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce odniosła się natomiast do specyfiki przyjazdów. "W Chorwacji 30 proc. gości przyjeżdża z Polski z biurami podróży, zaś 70 proc. indywidualnie i w tym sezonie to się nie zmieniło. W tym roku znowu mamy wzrost – o 0,5 proc. i o 4 proc. w porównaniu z 2019. Widzę jednak wyraźne wyhamowanie w lipcu i sierpniu – krótszy pobyt i trochę niższe wyniki w szczycie sezonu" - zauważyła Puszczewicz.

Niski wynik Chorwacji w zestawieniu może zapewne wynikać z faktu, że PIT przygotował raport dotyczący zorganizowanych wyjazdów.

All inclusive najbardziej popularny

Z raportu wynika, że prawie 80 proc. osób wybrało hotele cztero- i pięciogwiazdkowe. Najpopularniejszą formą był pakiet all inclusive, który wybrało 84 proc. Polaków. PIT podaje, że średnia cena rezerwacji wynosiła 8176 zł, średnia cena na osobę – 2921 zł. Średnia cena rezerwacji wzrosła o 1518 zł.

– Nigdy do tej pory nie mieliśmy do czynienia z takim wzrostem ceny rezerwacji. W poprzednich latach średnia cena wahała się o około 200 zł. Miały na to wpływ rosnące koszty podróży, które pociągnęły za sobą wzrost cen – wyjaśniła Katarzyna Papis z Fly.pl, cytowana przez portal Wasza Turystyka.

Średni koszt rezerwacji 2022Średni koszt rezerwacji 2022 PIT

Opcje pobytuOpcje pobytu PIT

Przyszły rok niepewny

Sprzedaż wyjazdów na wrzesień i październik mimo spadku cen wyraźnie zahamowała. Wciąż więc biura podróży są ostrożne w otwieraniu szampana.

- Dla nas sezon Lato 2022 jeszcze się nie zakończył. Aktualnie nasi klienci rezerwują głównie wakacje we wrześniu i październiku, ale cieszymy się również widocznym zainteresowaniem i rezerwacjami na wakacje 2023 – powiedział Grzegorz Bosowski, prezes firmy Fly.pl.

Czy w przyszłym roku branża turystyczna będzie mogła funkcjonować z większym optymizmem? Autorzy raportu zaznaczają, że na sezon zimowy 2022/2023 i lato 2023 wpływ będą miały głównie czynniki makroekonomiczne, takie jak inflacja, ceny paliw i walut, przez co siła nabywcza Polaków będzie ograniczona. To zapowiedź kolejnego roku "obarczonego niepewnością".

Raport PIT "Zagraniczne wakacje Polaków 2022" powstał przy współpracy z serwisami Wakacje.pl, Travelplanet.pl oraz Fly.pl. Dane obejmują okres od 1 czerwca do 30 września 2022 roku na podstawie rezerwacji do 20 sierpnia br.

Źródła: Polska Izba Turystyczna / Wasza Turystyka / "Rzeczpospolita" 

Więcej o: