Polska kraina okrzyknięta Małą Szwajcarią. "Atmosfera jak z alpejskich kurortów"

Raj dla samotników oraz miłośników błogiej ciszy, świeżego powietrza i kontaktu z naturą - właśnie tak określa się Międzygórze, niewielką miejscowość w Sudetach Wschodnich. Ze względu na wyjątkowy charakter wieś okrzyknięto również Małą Szwajcarią - czy słusznie?

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Perła Sudetów, skarb Dolnego Śląska czy "Mała Szwajcaria" - niewiele wsi w Polsce doczekało się tak wielu określeń, co Międzygórze. Są jednak ku temu powody. Urokliwa miejscowość wygląda bowiem jak oderwana z krajobrazu alpejskich kurortów w Szwajcarii. Wszystko za sprawą drewnianych willi, kościółków i atrakcji, które czekają na odwiedzających. 

Perła architektury 

Niecodzienny klimat miejscowości wiele lat temu dostrzegli twórcy filmowi; to właśnie tu nakręcony został pierwszy odcinek kultowego serialu "Czterej Pancerni i Pies". Zabytkowe, drewniane wille w stylu szwajcarskim roztaczają wokół Międzygórza atmosferę alpejskich kurortów. Ponadto budynki urzekają również detalami architektonicznymi, takimi jak balustrady, krużganki i ozdobne balkony. Niektóre pensjonaty zaprojektowane w stylu norweskim i tyrolskim liczą ponad 100 lat. Zachwycająca architektura Międzygórza sama w sobie jest wystarczającym powodem do odwiedzenia tej miejscowości — jednak nie jedynym. 

 

Skarb Dolnego Śląska 

Na pozór zwyczajna, niewielka wieś, jaką jest Międzygórze, kryje w sobie wiele niespodzianek — właśnie na tym terenie znajduje się bowiem jeden z najpiękniejszych górskich wodospadów na terenie Polski, Wodospad Wilczki. 22 metry wysokości zagwarantowały mu miano drugiego co do wielkości wodospadu w Sudetach, jednak zdaniem wielu, zdecydowanie wyróżnia się spośród innych pod kątem estetycznym. Zlokalizowany jest w samym sercu miejscowości, dodatkowo nieopodal znajduje się bezpłatny parking, na którym można zostawić auto i wybrać się w pieszą wyprawę po malowniczej, tętniącej zielenią okolicy. 

 

Krajobrazy oderwane z bajek

Z kolei atmosferę baśniowości i oderwania od rzeczywistości zapewni Ogród Bajek w Międzygórzu. Powstał na początku XX wieku na stromym zboczu Lesieńca, a jego autorem i pomysłodawcą był leśnik Izydor Krystien. Pośród zieleni i cieni drzew znajdziemy drewniane figurki najpopularniejszych miejsc i postaci z bajek — nie tylko Ducha Gór, ale i Kota w Butach, Smerfów, Gargamela, Włóczykija, Muminków i wielu innych.  Ogród znajduje się nieopodal żółtego szlaku, który prowadzi z Międzygórza do Sanktuarium na Górze Iglicznej.

Źródła: Magazyn Travelist, nocowanie.pl, Polskie Szlaki

Więcej o: