Orient Express został rozsławiony przez powieść detektywistyczno-kryminalną spod pióra Agaty Christie. Głównym bohaterem książki jest detektyw Hercules Poirot, którego zadaniem jest rozwiązanie kryminalnej zagadki z morderstwem w roli głównej. Powieść wciąż cieszy się ogromną popularnością. Nic więc dziwnego, że została zekranizowana aż cztery razy - po raz ostatni w 2017 roku.
Jak podaje "The Mirror", obecnie pociąg jest odnawiany przez architekta Maxime d'Angeac. Choć jego wnętrze zyska nieco z nowoczesności, to zachowa elegancję lat 30., którą znamy z powieści i filmów. W Orient Expressie znajdują się m.in. grawerowane szklane panele, piękne wstawki z drewna w zachwycające wzory i detale w stylu Art Deco.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Odnowiony pociąg będzie miał 14 wagonów sypialnych, restaurację, bar i miejsce spotkań. Podczas podróży odbywać się będą przedstawienia i imprezy oraz dostępne będą trzy apartamenty - w tym opcja prezydencka, która zajmuje powierzchnię całego wagonu.
Orient Express przemierzał Europę w latach 1883-1977. Następnie na tory powrócił w 1982 roku, by zniknąć na dobre w 2009 roku.
W 2015 roku w Małaszewiczach (woj. lubelskie) odkryto 17 niszczejących wagonów legendarnego pociągu, w tym: 12 wagonów sypialnych, trzy wagony wypoczynkowe oraz wagon restauracyjny z nienaruszonym oryginalnym wystrojem w stylu art déco. Trzy lata trwał proces przetransportowania pociągów do Francji. W 2017 r. markę Orient Express nabyła grupa Accor Hotels. Choć renowacja pociągu trwa w najlepsze, to wciąż nie ujawniono, jaką trasę pokona Orient Express. Najprawdopodobniej pokona swoją dziewiczą trasę, czyli z Paryża do Stambułu. Nie wiadomo również, ile trzeba będzie zapłacić za podróż tym kultowym pociągiem.