Góry Izerskie, co zobaczyć w Sudetach? Zamek Czocha to tylko początek atrakcji

Góry Izerskie to pasmu w Sudetach Zachodnich, które możemy podziwiać zarówno na terenie Polski, jak i po czeskiej stronie. Zanim jednak wybierzemy się na wędrówkę, przeanalizujmy, co warto zobaczyć. Opiszemy kilka najpiękniejszych szlaków oraz atrakcji turystycznych.
Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!

Góry to nie tylko Tatry czy Pieniny, jeśli mamy ochotę zmienić nieco klimat, pozostając przy górskich wędrówkach, warto wybrać się w Sudety. Są mniej oblegane przez turystów, a krajobraz jest imponujący. Opiszemy dziś kilka szlaków oraz atrakcji, dzięki którym nasza wycieczka będzie wyjątkowo udana. 

Góry Izerskie, pasmo, które może nasz zaskoczyć

Jeśli do tej pory nie interesowaliśmy się zbytnio pasmem Gór Izerskich, to może zaskoczyć nas fakt, że rozciąga się ono zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. W naszym kraju znajdziemy je na Dolnym Śląsku. Najwyższym szczytem jest Wysoka Kopa sięgająca aż 1125 m n.p.m. Jeśli chcemy wybrać się w podróż szlakamiSudetów Zachodnich, pamiętajmy, aby koniecznie zabrać ze sobą ciepłe ubrania. 

Wszystko to za sprawą napływu chłodnego i wilgotnego powietrza znad Atlantyku. To właśnie między innymi Góry Izerskie stoją na drodze zimnym masom powietrza. Będąc na Hali Izerskiej, pamiętajmy, że nazywana jest potocznie małą Syberią, ponieważ uważana jest za wyjątkowo zimne miejsce. Nawet w środku lata temperatury spadały tam poniżej 0°C!

 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Co zobaczyć w Górach Izerskich? Sprawdź przepiękne szlaki

Skoro wiemy już, że to sudeckie pasmo górskie potrafi zaskoczyć nas niską temperaturą, sprawdźmy także, co dobrego może spotkać nas na trasie. Choć 60 procent Gór Izerskich znajduje się po czeskiej stronie, to jednak w Polsce także mamy co podziwiać.

Poza wspomnianą już Wysoką Kopą, drugim szczytem jest Kamienica wysoka na 973 m n.p.m. Jeśli jednak nie jesteśmy miłośnikami zdobywania aż tak wysokich szczytów, warto wybrać któryś z opisywanych poniżej szlaków.

Szlak ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień - to nasza pierwsza propozycja. Wędrówka nie jest trudna i wymagająca, a jednocześnie pozwala nam podziwiać piękne widoki. Jeśli będziemy kroczyć w żwawym tempie, to pokonamy trasę w godzinę. 

Szlak nr 2, czyli Stóg Izerski - Smrek. Spacer rozpoczynamy w Świeradowie-Zdroju, docieramy do Stogu izerskiego, by kolejno zielonym szlakiem kierować się na czeską stronę, w celu zdobycia szczytu Smrek. To bardzo malowniczy odcinek zwłaszcza jesienią. Wędrówka w jedną stronę trwa niewiele ponad godzinę.

 

Góry Izerskie, co zobaczyć wybierając się w Sudety?

Pamiętajmy, że jeśli zmęczy nas wędrówka, zawsze mamy szansę, by poszukać innych atrakcji w okolicy. Jeśli podróżujemy swoim samochodem, warto wybrać się, do Zamku Czocha. To niesamowite miejsce, pełne tajemnic. Zabudowania tego zamku były wielokrotnie wykorzystywane w ekranizacjach filmowych. Przykładem może być "Wiedźmin", "Dwa światy", czy kultowy serial historyczny pt. "Tajemnica Twierdzy Szyfrów."

 

Miłośnicy zwiedzania klimatycznych miasteczek górskich mogą odwiedzić także uroczy Lwówek Śląski. To kilkutysięczne miasteczko skrywa w sobie wiele tajemnic i historii. Między innymi było świadkiem kilku Bitew pod Bobrem w XIX wieku, oraz po dziś dzień możemy podziwiać Basteję Archonattiego, która stanowi element średniowiecznych fortyfikacji miejskich.

 
Więcej o: