Najtańsze miasta w Europie. Jest też polski akcent [RANKING]

Kiedy wybieramy się na krótki odpoczynek, często poszukujemy ciekawego miejsca wartego odwiedzenia. Dla wszystkich podróżników mamy dobrą informację - Ateny to najtańsza lokalizacja w Europie na city break. W zestawieniu przygotowanym przez Post Office Travel jest też polski akcent.
Zobacz wideo na Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

City break to krótki wypad, najczęściej weekendowy, do jednego z większych miast. Celem tego typu podróżowania jest możliwość zobaczenia jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Taki wyjazd można zorganizować niewielkim kosztem.

Najtańsze lokalizacje na krótki wyjazd? Ateny na czele stawki

Jeśli jesteśmy zwolennikami spontanicznych wypadów lub zwyczajnie lubimy spędzać weekend na poznawaniu świata, to styl city break jest stworzony dla nas. Jednak nie zawsze tego typu forma podróżowania oznacza, że będzie tanio. Brytyjskie przedsiębiorstwo Post Office Travel Money dokonało analizy i sporządziło ranking najtańszych lokalizacji na city break w Europie. 

Rokrocznie Post Office Travel Money porównuje koszty wyjazdów na terenie Europy w odniesieniu do turystów z Wielkiej Brytanii. Pod uwagę brane są ceny zakwaterowania, jedzenia i atrakcji. Dzięki tym działaniom przedsiębiorstwo określa, które miejsca są najbardziej opłacalne. To także okazja, by sprawdzić, jak bardzo zmieniają się ceny w stosunku do poprzednich lat. 

Ze sporządzonego rankingu wynika, że Ateny są uznawane za jedne z najtańszych miejsc w Europie na city break. 

Ateny i Lizbona oferują najlepsze ceny na jesienny wypoczynek w Europie. To pierwszy raz, odkąd od 15 lat prowadzimy badania, z których wynika, że miasto z Europy Zachodniej ma niższe ceny niż miasto z Europy Wschodniej

- czytamy na stronie postoffice.co.uk. 

Jak wynika z danych przekazanych przez brytyjski dziennik "The Guardian", analiza stworzona przez Post Office Travel Money jest zaskakująca. Według danych koszty poniesione przez Brytyjczyków w 20 miastach europejskich są niższe w Grecji o 15 procent w stosunku do ubiegłego roku. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Najtańsze miasta w Europie? W brytyjskim rankingu znalazł się Kraków

W swoim zestawieniu Office Travel Money wspomniał także o miastach wschodnioeuropejskich. Choć pod uwagę wzięto Kraków, Rygę i Budapeszt, to jednak nasza stolica królów wyprzedziła dwa pozostałe miasta, zajmując trzecie miejsce. 

Na poniższej grafice możemy zobaczyć rodzaj kosztów, które zostały ujęte w zestawieniu. 

Barometr kosztów miejskich 2022, według Post Office Travel Money.Barometr kosztów miejskich 2022, według Post Office Travel Money. Fot. postoffice.co.uk, Post Office Travel Money

Analiza zawiera ceny napojów ciepłych lub zimnych oraz alkoholi w lokalach typu bar, kawiarnia. Pod uwagę wzięto także koszty transportu na lotnisko za pośrednictwem kolei lub autobusów. Kolejnymi wytycznymi są różne formy atrakcji, muzea, galerie sztuki.

Sumę kosztów zamyka kwestia zakwaterowania dla dwóch osób na dwie noce w hotelach trzygwiazdkowych. Jak widzimy, koszty w Krakowie wynoszą 218,55 funtów brytyjskich, co daje nam przy obecnym kursie około 1 200 złotych za city break w naszym polskim mieście dla osób podróżujących z Wielkiej Brytanii. 

Więcej o: