Pierwsze roboty już "pracują" w restauracjach i hotelach. A będzie ich więcej

Świat nieustannie się zmienia, postęp technologiczny z każdym rokiem dostarcza nam nowych rozwiązań. Jeszcze 20 lat temu nikt nie marzył o telefonach komórkowych pełnych różnych aplikacji i udogodnień, a dziś ten standard jest normą. Naukowcy jednak idą o krok dalej, coraz częściej słyszymy o konstruowaniu robotów, które mają zastąpić nas w codziennych czynnościach. Co nasz czeka już niebawem?
Zobacz wideo Robot bezpiecznie wylądował ogromnym boeingiem. W przyszłości ma zająć miejsce drugiego pilota

Film "Gwiezdne Wojny" zna każdy. Ten hit z gatunku fantastyki naukowej przyciągał tłumy. Oglądając go, nikomu jednak nie przyszło do głowy, że w nie tak dalekiej przyszłości w realnym świecie będziemy mieć szanse spotkać roboty, które wykonają różne ludzkie czynności. Jak się okazuje to nie tylko możliwe, ale wręcz nieuchronne.

Powstały roboty, które zawładną turystyką. Czy niebawem technologia zastąpi człowieka?

To, co do niedawna było jedynie wyobrażeniem, sztuką kreowania filmowej rzeczywistości, już małymi krokami wkrada się w nasze codzienne życie. Bardzo możliwe, że nawet tego nie dostrzegamy. Jeśli jednak zastanowimy się przez chwilę, to znajdziemy kilka przykładów. 

Od paru lat możemy cieszyć się posiadaniem odkurzaczy, które po zaprogramowaniu samodzielnie oczyszczą nasze powierzchnie. Nie zapominajmy, o pralkach, zmywarkach czy innych sprzętach. Stały się dla nas tak oczywistym elementem wyposażenia, że nie traktujemy ich jak coś obcego. 

Wynalazcy jednak idą o krok dalej. Jak dowiadujemy się ze strony CNN Travel w Hongkongu powstały nowoczesne roboty, które swoją budową przypominają legendarnego R2D2 z "Gwiezdnych Wojen".

Ten biały, o krępej budowie wynalazek ma oczy z wyglądu przypominające spojrzenie WALL'ego z Disney Pixar. Jak się okazuje, został on stworzony, aby wspomóc sektor turystyczny. 

Rice, bo tak brzmi jego nazwa, ma za zadanie wydawać gościom zamówione napoje. Już dziś możemy go spotkać w restauracjach na terenie Japonii i Hongkongu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kim, lub czym jest Rice? Nowoczesny robot, który jest już wśród nas?

Choć Rice, nie jest jeszcze wykorzystywanym rozwiązaniem na masową skalę, to jednak poza swoją pracą w restauracji można go spotkać w hotelu. Jak czytamy na stronie edition.cnn.com, już dziś został "zatrudniony" w charakterze boya hotelowego i obsługuje gości. Możemy go także spotkać w Tokio, gdzie dostarcza przekąski pracownikom jednego z banków.

Rice jest częścią nowej generacji inteligentnych robotów, zdolnych do poruszania się w skomplikowanych i ruchliwych środowiskach, w tym w windach. Wyposażony w czujniki światła, kamery głębi i czujniki ultradźwiękowe do unikania przeszkód, Rice może swobodnie manewrować po wielopiętrowych hotelach i centrach handlowych

- czytamy wypowiedź Viktora Lee, założyciela i dyrektora generalnego Rice Robotics.

Założyciel firmy Rice Robotics, nie ukrywa, iż liczy, że ten wynalazek pozwoli odciążyć sektor turystyczny. Wspominał o częstych brakach kadrowych oraz o tym, iż po ostatniej pandemii Covid-19 ludzie bardziej zwracają uwagę na kontakt z drugim człowiekiem.

Jak podają zagraniczne media, Rice jest jednym z trzech robotów stworzonych przez Lee. Viktor wraz z zespołem mają do zaoferowania aż trzy rodzaje robotów, których przeznaczeniem będzie działanie w  opiece zdrowotnej, handlu detalicznym, logistyce i hotelarstwie.

To świetny sposób na obsługę naszych gości i utrzymanie naszych standardów obsługi przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad społecznego dystansu i środków antypandemicznych

- czytamy wypowiedź dyrektorki jednego z hoteli, który korzysta z pracy robota.

Dzięki swojemu uroczemu wyglądowi Rice Robot jest szczególnie uwielbiany przez dzieci

- dodaje dyrektora generalna hotelu Anita Chan.

Więcej o: