Lufthansa odwołała 800 piątkowych lotów. Nie polecą też pasażerowie z i do Polski

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa w piątek odwołały niemal wszystkie loty zaplanowane na piątek. Oznacza to, że do skutku nie dojdzie aż 800 lotów, a poszkodowanych jest ponad 130 tys. pasażerów. To efekt zaplanowanych przez pilotów strajków, którzy domagają się wyższych pensji.

Niemiecka linia lotnicza Lufthansa zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby zaoferować pasażerom trasy bądź daty podróży. W wyniku strajku mają ucierpieć też loty cargo.

Zobacz wideo Dlaczego ten bilet jest taki tani? Jak oszczędzają tanie linie lotnicze

Strajk pilotów linii lotniczej Lufthansa. 800 lotów nie dojdzie do skutku

Minutę po północy z czwartku 1 września na piątek 2 września wystartował strajk zorganizowany przez związek pilotów "Vereinigung Cockpit". Ma zakończyć się minutę przed północą z piątku na sobotę. Z tego powodu linie lotnicze Lufthansa odwołały 800 piątkowych lotów - do i z lotnisk we Frankfurcie i Monachium. Niewykluczone, że zostaną odwołane również pojedyncze loty w sobotę i niedzielę. Poszkodowanych ma zostać 130 tys. pasażerów.

 

Piloci niemieckich linii lotniczych Lufthansa domagają się podwyżki. Rozmowy nie powiodły się

Piloci Lufthansy domagają się podwyżki o 5,5 proc. dla ponad 5000 pilotów oraz podwyżek inflacyjnych na 2023 rok. Jak twierdzi związek, rozmowy w tej sprawie, które po raz ostatni odbyły się w środę 31 sierpnia, nie powiodły się.

Nie możemy zrozumieć wezwania związku pilotów "Vereinigung Cockpit" do strajku. Zarząd złożył bardzo dobrą i zrównoważoną ofertę - pomimo ciągłych obciążeń związanych z kryzysem COVID-19 i niepewnych perspektyw dla globalnej gospodarce. Ta eskalacja odbywa się kosztem wielu tysięcy klientów

- poinformował portal novinite.com Michael Niggemann, szef personelu w Lufthansie.

Dodał również, że zarząd zaproponował związkowi porozumienie, obowiązujące przez 18 miesięcy, które zakłada rozłożoną na dwa etapy podwyżkę wynagrodzenia bazowego dla wszystkich pilotów. Wynagrodzenie wzrosłoby o 900 euro miesięcznie. Dzięki temu rozwiązaniu osoby, które dopiero zaczynałyby pracę, uzyskałyby zwiększenie podstawowego zarobku aż o 18 proc. miesięcznie, a kapitanowie z długim stażem mogliby zyskać podwyżkę o 5 proc. miesięcznie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Linie lotnicze wskazywały, że wzrost wynagrodzenia o 5,5 proc. do końca 2022 roku dla wszystkich oraz dodatkowe podwyżki od stycznia 2023 oznaczałyby ogólny wzrost wynagrodzeń o 16 proc. w ciągu dwóch lat.

Odmienne zdanie ma jednak związek pilotów.

Lufthansa musi poprawić swoją ofertę. W tej chwili nasze stanowiska są od siebie zbyt oddalone. Bo oprócz wyrównania strat wywołanych przez inflację, którego potrzebujemy natychmiast, jest jeszcze sprawa wieloletniego rozwiązania kwestii wynagrodzeń we wszystkich grupach zawodowych 

- tłumaczy Marcel Groels, który przewodniczy negocjacjom ze strony VC.

Z kolei rzecznik pilotów, Matthias Baier, rzecznik VC uważa, że odmowa przyznania wnioskowanej podwyżki jest dla związkowców "otrzeźwiająca" i  jest jednocześnie "utraconą okazją" dla Lufthansy.

Więcej o: