Najlepsze muzea poświęcone II Wojnie Światowej. To prawdziwa kopalnia wiedzy i cenna lekcja historii

Muzea poświęcone II Wojnie Światowej są w obszarach zainteresowań wielu Polaków - nie tylko tych starszych, ale i młodszych. Ogrom instytucji kultury wychodzi temu naprzeciw, udostępniając turystom wystawy, na których każdy, niezależnie od wieku, znajdzie coś interesującego dla siebie i prostego w odbiorze. Które z muzeów warto odwiedzić?

II Wojna Światowa to okres trudny, ale jakże fascynujący wielu Polaków. Wydarzenia, które się wówczas rozegrały były bardzo istotne dla naszego kraju. Zachowało się wiele dokumentów, zdjęć oraz nagrań i przedmiotów, które obecnie możemy oglądać w muzeach. Które z nich warto odwiedzić, by dowiedzieć się jak najwięcej? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Rocznica II wojny światowej. To był największy konflikt zbrojny w historii ludzkości

Najlepsze muzea poświęcone II Wojnie Światowej. Muzeum Powstania Warszawskiego to obowiązkowy punkt wycieczki

Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce idealne dla małych i dużych. Dzieci w wieku szkolnym będą mogły odkryć historię poprzez liczne projekcje filmowe, nagrania auto i efektowne eksponaty. To interaktywne muzeum robi ogromne wrażenie. Spacerując po granitowym bruku, wśród gruzów zniszczonej stolicy, można posłuchać opowieści powstańców i obejrzeć powstańcze pamiątki. Na własnej skórze poczuć, jak czuli się przemieszczający się  kanałami żołnierze i zobaczyć z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę. Całość robi ogromne wrażenie i porusza do głębi.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje nad morzem? Wybierz się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to kolejne bardzo nowoczesne muzeum, które porusza kwestie związane z II wojnę światową w sposób przystępny dla wszystkich - niezależnie od wieku i pochodzenia. W miejscu tym wojna pokazana jest przede wszystkim z perspektywy ludności cywilnej. Warto więc poznać ten punkt widzenia.

Kraków. Fabryka Emalia Oskara Schindlera

To jedno z najciekawszych miejsc nie tylko na mapie Krakowa, ale i Polski. Muzeum, które robi piorunujące wrażenie na każdym odwiedzającym. Co prawda znajduje się tu zrekonstruowany gabinet Oskara Schindlera, intrygująca instalacja wykonana z emaliowanych naczyń oraz sala kinowa, gdzie można obejrzeć film ze wspomnieniami pracowników. Większa część poświęcona jest jednak II wojnie światowej. Wiele dowiemy się tutaj o przymusowej pracy w getcie oraz obejrzymy poruszające do głębi wystawy. Można usłyszeć tu toczone konspiracyjnym szeptem rozmowy i  przeczytać wstrząsające relacje napisane dziecięcym pismem.

Więcej o: