II Wojna Światowa to okres trudny, ale jakże fascynujący wielu Polaków. Wydarzenia, które się wówczas rozegrały były bardzo istotne dla naszego kraju. Zachowało się wiele dokumentów, zdjęć oraz nagrań i przedmiotów, które obecnie możemy oglądać w muzeach. Które z nich warto odwiedzić, by dowiedzieć się jak najwięcej? Podpowiadamy.
Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce idealne dla małych i dużych. Dzieci w wieku szkolnym będą mogły odkryć historię poprzez liczne projekcje filmowe, nagrania auto i efektowne eksponaty. To interaktywne muzeum robi ogromne wrażenie. Spacerując po granitowym bruku, wśród gruzów zniszczonej stolicy, można posłuchać opowieści powstańców i obejrzeć powstańcze pamiątki. Na własnej skórze poczuć, jak czuli się przemieszczający się kanałami żołnierze i zobaczyć z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę. Całość robi ogromne wrażenie i porusza do głębi.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to kolejne bardzo nowoczesne muzeum, które porusza kwestie związane z II wojnę światową w sposób przystępny dla wszystkich - niezależnie od wieku i pochodzenia. W miejscu tym wojna pokazana jest przede wszystkim z perspektywy ludności cywilnej. Warto więc poznać ten punkt widzenia.
To jedno z najciekawszych miejsc nie tylko na mapie Krakowa, ale i Polski. Muzeum, które robi piorunujące wrażenie na każdym odwiedzającym. Co prawda znajduje się tu zrekonstruowany gabinet Oskara Schindlera, intrygująca instalacja wykonana z emaliowanych naczyń oraz sala kinowa, gdzie można obejrzeć film ze wspomnieniami pracowników. Większa część poświęcona jest jednak II wojnie światowej. Wiele dowiemy się tutaj o przymusowej pracy w getcie oraz obejrzymy poruszające do głębi wystawy. Można usłyszeć tu toczone konspiracyjnym szeptem rozmowy i przeczytać wstrząsające relacje napisane dziecięcym pismem.