Jak podróżować z rowerem? Sprawdź, jak wygląda jego przewóz autokarem

Jak podróżować z rowerem? Wybierając się z nim w dalszą podróż, możesz postawić na autokar. Sprawdź tylko jakie przepisy będą Cię wtedy obowiązywały i ciesz się wycieczką z jednośladem.

Jak podróżować z rowerem autokarem? Sprawdzamy 

Jak podróżować z rowerem autokarem? Większość przewoźników zezwala na zabranie ze sobą dwóch kółek, jednak aby być pewnym, że ten wybrany przez Ciebie umożliwia taką wycieczkę, dowiedz się wszystkiego u źródła. Najlepiej ze sporym wyprzedzeniem przestudiować regulaminy poszczególnych firm przewozowych, by mieć pewność, że tuż przed upragnionym wyjazdem nie zaskoczy Cię jakaś nieprzewidziana, przykra niespodzianka.

Niezależnie od wybranego przewoźnika, podróż z rowerem nie powinna dostarczać dodatkowych komplikacji. Trzeba tylko wiedzieć, czy pokrowiec lub innego rodzaju "opakowanie" na jednoślad zapewnią linie autokarowe, czy trzeba takie zabezpieczenie przygotować we własnym zakresie. Staranne opakowanie roweru jest natomiast istotne dlatego, że bez niego nie tylko rower mógłby ulec uszkodzeniu, ale również inne bagaże, znajdujące się w jego pobliżu. Miej również świadomość, że jeden autokar może zabrać ze sobą tylko określoną liczbę rowerów. Właśnie dlatego większość przewoźników nakazuje swoim pasażerom, by informowali o potrzebie przewiezienia roweru z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak podróżować z kotem - zobacz, jak jeździć z mruczkiem autokarem [PORADNIK DLA OPIEKUNA]. Zdjęcie ilustracyjne Jak podróżować z kotem - zobacz, jak jeździć z mruczkiem autokarem

Podróżowanie z rowerem autokarem – jaki bilet?

Jaki bilet należy zakupić, jeśli planujemy podróżowanie z rowerem autokarem? Kiedy podróżujesz z jednośladem, potrzebujesz takiego biletu, jaki przysługuje Ci normalnie, wraz ze wszystkimi zniżkami ustawowymi, na jakie się łapiesz. Na rower nie otrzymasz raczej dodatkowego biletu, chyba że któryś z przewoźników wprowadzi taką opcję.

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Podróżowanie z rowerem autokarem – ile kosztuje?

 Ile kosztuje podróżowanie z rowerem autokarem? Niektórzy przewoźnicy, tacy jak chociażby Polonus, Neobus czy Leo Express gwarantują bezpłatny przewóz jednośladów. W przypadku Polonusa przednie koło Twojego roweru będzie musiało być zapakowane osobno, natomiast w Neobusie pozostać zamocowane zgodnie z jego osią. Leo Express nie ma żadnych dodatkowych wymogów dla osób przewożących swoje dwa kółka.

Są też przewoźnicy, u których za jazdę roweru trzeba zapłacić. I tak na przykład Flixbus pobiera za przewóz roweru opłatę w wysokości 39 złotych, natomiast Eurolines życzy sobie za tę usługę 80 zł. Ten pierwszy ma w swojej flocie autokary wyposażone w specjalny uchwyt, umożliwiający przewóz Twoich dwóch kółek, bądź też ma na stanie specjalne pokrowce, z pomocą których można bezpiecznie przewieźć rowery w luku bagażowym.

Jak podróżować z psem pociągiem? Zdjęcie ilustracyjne Jak podróżować z psem pociągiem? Krótki poradnik dla opiekuna czworonoga

Jak wygląda podróżowanie z rowerem autokarem?

Jak wygląda podróżowanie z rowerem autokarem? Jeśli planujesz zabranie swojego jednośladu gdzieś dalej, by móc z niego korzystać w miejscu oddalonym o kilkaset kilometrów od Twojego domu, nie musisz się do takiej podróży szczególnie przygotowywać. Sama podróż także nie będzie wyglądać inaczej niż w przypadku jazdy bez roweru. Musisz jedynie pamiętać, by powiadomić przewoźnika o swoich planach i w razie potrzeby przygotować dla swojego pojazdu odpowiednie opakowanie. Pamiętaj – Twój rower nie może stanowić zagrożenia ani dla reszty bagaży, ani dla innych podróżnych.

Zobacz też: Jak podróżować z kotem? Samolot jednym z wyborów na daleką wyprawę 

Więcej o: