Jak podróżować z psem pociągiem? Krótki poradnik dla opiekuna czworonoga

Opiekunowie czworonogów mogą się zastanawiać, jak podróżować z psem pociągiem. Wyprawa z pupilem tym konkretnym środkiem transportu może wydawać się skomplikowana, szczególnie gdy jest to pierwszy raz. Dowiedz się, jak wygląda podróż z psem i sprawdź, kiedy trzeba kupić bilet dla ulubieńca i ile on kosztuje.

Jak podróżować z psem pociągiem?

Zastanawiasz się, jak podróżować z psem pociągiem? Przed zabraniem pupila na wakacje, sprawdź reguły przewozu zwierząt, ustalone przez konkretnego przewoźnika. W przypadku jednego z tych najpopularniejszych, czyli PKP Intercity, jedna dorosła osoba może zabrać ze sobą jednego psa. Może on podróżować w specjalnym transporterze (sprawdza się to raczej w przypadku mniejszych czworonogów) lub na smyczy i w kagańcu. Na jego podróż muszą się też zgodzić wszyscy współpasażerowie z przedziału (o ile trafisz na pociąg przedziałowy). Zwierzak nie może też być uciążliwy.

Warto też odpowiednio przygotować czworonoga na wyjazd. Wcześniej można udać się na dłuższy spacer, by pies czuł się w podróży w pełni komfortowo i nie musiał załatwiać swoich potrzeb. Nie zaszkodzi również pominięcie jednego posiłku przed jazdą.

A co należy zabrać ze sobą dla psiaka?

  • książeczkę zdrowia, w której będą zapisane aktualne szczepienia (zwłaszcza to przeciwko wściekliźnie);
  • butelkę wody i miskę bądź innego rodzaju pojemnik, w który będzie można jej nalać psu;
  • ulubioną zabawkę lub gryzak (jest szansa, że pies zajmie się nimi podczas podróży i nie będzie się nudzić ani naprzykrzać się innym pasażerom);
  • przysmaki, które będą dobre, kiedy zgłodnieje.

Podróżowanie z psem pociągiem – jaki bilet kupić?       

Podróżowanie z psem pociągiem – jaki bilet kupić dla czworonoga? Wszystko zależy od sposobu jego przewozu. Gdy pies podróżuje w transporterze, nie trzeba płacić za bilet, jeśli jednak znajduje się poza nim, niezależnie od wielkości, musi mieć wykupiony bilet. Musisz wiedzieć, że psi bilet będzie przypisany do Twojego, jako do biletu właściciela. Tego rodzaju bilet dodatkowy posiada numer biletu właściciela psa.

Oba bilety można kupić razem za pośrednictwem Internetu lub w kasie biletowej na dworcu. Jeśli jednak masz już wykupiony bilet dla siebie i z czasem uznasz, że chciałbyś podróżować z psem, niestety nie dokupisz mu już biletu online. Aby czworonóg mógł jechać z Tobą, będziesz musiał udać się do kasy biletowej.

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Podróżowanie z psem pociągiem – ile kosztuje przejazd czworonoga koleją?              

Ile kosztuje podróżowanie z psem pociągiem? W przypadku, gdy zwierzak siedzi w transporterze, podróżuje bezpłatnie. Jeśli jednak nie zdecydujesz się na taką opcję, musisz wykupić mu dodatkowy bilet w cenie 15,20 zł (PKP Intercity) niezależnie od długości trasy, jaką przebędziecie.

Jak wygląda podróżowanie z psem pociągiem?

Jak wygląda podróżowanie z psem pociągiem? Przede wszystkim, musicie sobie znaleźć odpowiednie miejsce. Kiedy wsiadasz do wagonu z czworonożnym przyjacielem, Twoim obowiązkiem jest pamiętanie o tym, by zapytać współpasażerów, czy nie przeszkadza im obecność zwierzaka. Najlepiej wybieraj wagony bezprzedziałowe, gdzie duża, otwarta przestrzeń umożliwi Ci odseparowanie psa od innych podróżnych, co z kolei wpłynie na ich bardziej przychylne spojrzenie na Waszą podróż. W przypadku, gdy masz do dyspozycji wyłącznie wagony przedziałowe, musisz liczyć na to, że wszyscy obecni w przedziale zgodzą się na towarzystwo czworonoga. Możesz też spróbować poszukać pustego przedziału (na niektórych trasach może Ci się poszczęścić) lub zostać z psem w korytarzu. W skrajnych przypadkach może dojść do tego, że nie będzie dla Was miejsca i konduktor poprosi Was o opuszczenie pociągu na najbliższej stacji. Oczywiście, w kasie biletowej możesz zażądać zwrotu należności za niewykorzystany bilet.

Niezależnie od tego, czy Twój pies podróżuje w transporterze, czy na smyczy, nie może zająć miejsca obok Ciebie. Transporter powinieneś trzymać na kolanach lub postawić na podłodze (jeśli się da, to pod siedzeniem lub z przodu), natomiast zwierzę na smyczy może siedzieć lub leżeć także na podłodze (możesz na niej rozłożyć kocyk lub matę, jeśli zabrałeś ją ze sobą w podróż, by psu było wygodniej).     

Zobacz też: Jak podróżować z kotem? Samolot jednym z wyborów na daleką wyprawę                  

Więcej o: