Najpiękniejsze ogrody botaniczne w Polsce. Miejsca niczym z baśniowej ekranizacji "Tajemniczego Ogrodu"

Ogrody botaniczne najczęściej kojarzą się nam z filmami z dawnych lat ukazujących życie szlachty. To właśnie w pałacowy krajobraz wpisany był widok na przepiękne kompozycje, klomby, czy stare drzewa. Jednak jak się okazuje, dziś także możemy spotkać najpiękniejsze ogrody botaniczne w Polsce, które są dostępne dla każdego. Dokąd się wybrać? Oto nasze propozycje.
Zobacz wideo "Tajemniczy ogród". Nowy zwiastun z Colinem Firthem

Wielu z nas z pewnością pamięta stary film pt. "Tajemniczy Ogród". Ta wręcz baśniowa opowieść ukazuje zamknięty przez lata stary ogród, który odradza się i zaczyna tętnić życiem. Pamiętam, że będąc małą dziewczynką, marzyłam o tym, aby móc zobaczyć na własne oczy takie miejsce. Okazuje się, że wystarczy udać się do najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Polsce, by przeżyć niezapomniane chwile niczym z bajki. Gdzie są takie miejsca?

Ogrody botaniczne w Polsce. Dokąd warto pojechać? Kraków

Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, na terenie Polski istnieje wiele ogrodów botanicznych. Każdy z nich jest zupełnie inny. Mają jednak wspólną cechę, są przepiękne, pozwalają odpocząć, a także przyciągają nas naturalnym czarem.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, to jedno z niezwykłych miejsc. Sam fakt, iż znajduje się on w mieście dawnych królów Polski, dodaje mu elegancji. Co więcej, jest to najstarszy tego typu obiekt na terenie naszego kraju. Powstał w XVIII wieku. Na powierzchni 10 ha możemy podziwiać tysiące roślin. Różnorodność flory sprawia, że ten ogród botaniczny urzeka także jesienią.

Na jego terenie znajdują się szklarnie, aleje klonowe, paprocie, jaśminy, kasztanowce, lilaki,  czy drzewa owocowe. Tym, co wyróżnia ogrody botaniczne, jest możliwość spacerowania pośród tropikalnej roślinności, która znajduje się w potężnych szklarniach.

 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ogród botaniczny we Wrocławiu. Co możemy zobaczyć?

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest z pewnością Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. To miejsce także urzeka swoją różnorodnością. Choć jest nieco młodsze od swojego krakowskiego odpowiednika, to z pewnością ma wiele do zaoferowania.

Udając się na spacer alejami tego ogrodu, możemy podziwiać roślinność porastającą skały. To alpinarium, które się tam znajduje, daje nam taką możliwość. Na uformowanych wzniesieniach rośnie flora z pasm górskich Azji, Kaukazu, obu Ameryk oraz Nowej Zelandii.

Oczywiście ogród botaniczny we Wrocławiu to także duża ilość przepięknych alei, klombów oraz tropikalnych szklarni. Stare i różnorodne drzewa przepięknie malują jesienny krajobraz tego miejsca.

 

Najpiękniejsze ogrody botaniczne w Polsce. Łódź

Zbliżmy się nieco do centralnej Polski. To właśnie w Łodzi znajduje się równie piękny ogród botaniczny. Jest jednym z największych w naszym kraju, a jego powierzchnia sięga aż 67 ha. Ogród ma charakter parkowo-leśny. Spacerując jego alejami, będziemy podziwiać skansen roślinny, alpinarium, dział flory polskiej, czy roślin leczniczych i przemysłowych. Naszym oczom ukaże się także Ogród Japoński obfitujący w roślinność obcego kontynentu. 

Dodatkową zaletą Ogrodu Botanicznego w Łodzi jest fakt, iż sąsiaduje on z parkiem im. Józefa Piłsudskiego, Ogrodem Zoologicznym oraz rezerwatem leśnym. Ta ogromna 200 hektarowa przestrzeń otaczająca ogród umożliwia wyjątkowy odpoczynek na łonie natury.

 
Więcej o: