Linia lotnicza odmówiła im odszkodowania. Powód? Śnieg w środku lata

Pasażerowie EasyJet próbowali ubiegać się o odszkodowanie po ponad trzygodzinnym opóźnieniu lotu. Odpowiedź, jaką otrzymali, przeszła jednak ich najśmielsze oczekiwania. Linia lotnicza nie wypłaci im pieniędzy, tłumacząc się... śniegiem zalegającym na pasie startowym. Temperatura tego dnia wynosiła 23 stopnie Celsjusza.

W ostatnim czasie podróżni muszą liczyć się z licznymi utrudnieniami. Strajki oraz braki w personelu, a co za tym idzie opóźnienia i odwołania lotów to ostatnio stały obraz na wielu lotniskach. Choć zasady przyznawania odszkodowań mogą wydawać się jasne, to nie zawsze możemy jednak liczyć na otrzymanie rekompensaty. Przekonali się o tym pasażerowie lecący z Jersey, o czym poinformował portal simpleflying.pl

Zobacz wideo Kiedy przysługuje nam zwrot kosztów, a kiedy odszkodowanie od przewoźnika? Ekspertka wyjaśnia

Ponad trzygodzinne opóźnienie samolotu. Powodem śnieg 

Sytuacja miała miejsce 15 sierpnia. Tego dnia pasażerowie z Jersey mieli wylecieć do Londynu Gatwick o 8:45, jednak wystartowali dopiero w południe. Zgodnie z zasadami przyznawania odszkodowań obowiązującymi w Wielkiej Brytanii linie lotnicze zobowiązane są do wypłacenia pieniędzy, gdy opóźnienie jest większe niż trzy godziny. Lot easyJet przekroczył ten czas o trzy minuty. W tym przypadku pasażerom potencjalnie należy się wypłata 220 funtów, czyli około 1209 zł. 

Niektórzy podróżujący zdecydowali się na złożenie roszczenia o odszkodowanie. Spotkali się jednak z odmowną odpowiedzią, a argumentacja EasyJet wprawiła ich w osłupienie. Linia lotnicza poinformowała, że pieniądze im się nie należą, ponieważ pas startowy był pokryty śniegiem. Zgodnie z przepisami zakłócenia spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi, strajki pracowników lub inne "nadzwyczajne okoliczności" nie gwarantują wypłacenia odszkodowania.

Linia lotnicza przeprasza. Zawinił "błąd ludzki"

Uważa się, że Jersey jest jednym z najcieplejszych miejsc na Wyspach Brytyjskich. 15 sierpnia temperatura wynosiła tam 23 stopnie Celsjusza. Szczególnie więc dziwi powód odmowy wypłacenia odszkodowania.

Do sytuacji odniósł się rzecznik linii EasyJet. Jak zapewnił, zawinił tutaj "błąd ludzki". 

Przykro nam, że pasażerowie otrzymali błędne informacje dotyczące warunków pogodowych, które spowodowały opóźnienie. Nasze centrum kontroli operacyjnej ręcznie rejestruje przyczynę opóźnienia w naszym systemie, a więc było to wynikiem błędu ludzkiego

- poinformował rzecznik. 

Dodał jednak, że pasażerowie nadal nie mogą liczyć na odszkodowanie. Przyczyną opóźnienia lotu była gęsta mgła, którą nadal uznaje się jako wyjątkową okoliczność.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: