Za co można dostać mandat w górach? Na te przepisy warto zwrócić uwagę przed wejściem na szlak

Planujesz górską wycieczkę? Pamiętaj, że przed wejściem na szlak warto się odpowiednio przygotować i zapoznać z panującymi zasadami. Za co można dostać mandat w górach? Nieznajomość prawa szkodzi, a przepisy dla niektórych mogą wydawać się nie zbyt oczywiste, za co grozi nawet kilka tysięcy kary.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyjście w góry wymaga odpowiedniego przygotowania - pełne wyposażenie, wygodne obuwie czy zapoznanie się z terenem to zaledwie garstka czynności, które warto zrobić przed wejściem na nieznany szlak. Warto także wspomnieć, że góry objęte są także regułami i zasadami, a ich złamanie może nas słono kosztować.  

Za co można dostać mandat w górach?

Szczególnie surowe przepisy obowiązują w Tatrzańskim Parku Narodowym, ale także w innych rezerwatach. Same Tatry co roku odwiedzają miliony turystów, co skutkuje wydeptywaniem ścieżek oraz ingerencją w dziką naturę, oraz dom dzikich zwierząt i gatunków roślin. Jednym z przepisów jest całkowity zakaz przebywania od zmierzchu do świtu w Tatrach, od 1 marca do końca listopada. Oznacza to, że nocowanie w górach jest całkowicie zabronione, z wyłączeniem schronisk. Nocne podróżowanie nie tylko jest niebezpieczne, ale i powoduje ingerencję w życie dzikich zwierząt. Za biwakowanie w górach możemy być ukarani mandatem w wysokości do 500 zł.

Dla wielu nadal nieoczywisty pozostaje zakaz śmiecenia w górach, a także palenia na szlaku. Pozostawione niedopałki grożą pożarem, z kolei odpadki i tworzywa sztuczne zagrażają naturze i zwierzętom. Jeśli zostaniemy przyłapani na jednym z powyższych wykroczeń, grozi nam kara od 50 do nawet kilkuset złotych. 

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Za te wykroczenia w górach grozi surowa kara

Chodzenie poza wyznaczonym szlakiem także zalicza się do listy górskich wykroczeń. Nie jest to jednak reguła. Mimo to warto uszanować dziką przyrodę i pozostawić ją w nienaruszalnym stanie. Opuszczając wyznaczoną trasę, nie tylko stwarzamy niebezpieczeństwo, ale także sami możemy się na nie narazić. Pamiętajmy zatem, że szukając wyjątkowych miejsc, możemy zostać nawet kilkusetzłotowym mandatem!

Zbieranie runa leśnego na terenie parków narodowych może wiązać się z karą nawet do 500 zł. A więc zbieranie grzybów, jagód, kwiatów, mchu czy innych roślin jest surowo zabronione. Warto podkreślić, że wszelakie przejawy i akty wandalizmu są znacznie bardziej surowe - za niszczenie przyrody grozi nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Poza wyżej wymienionymi zakazami warto pamiętać także, że w górach nie należy: 

  • słuchać głośno muzyki, 
  • wprowadzać psów (w większości parków narodowych), 
  • jeździć rowerem (głównie w parkach narodowych), 
  • parkować w miejscach niedozwolonych,
  • dokarmiać zwierząt,
  • zrywać i niszczyć roślin, 
  • rozpalać ognisk poza wyznaczonymi strefami, 
  • w Tatrzańskim Parku Narodowym kąpać w jeziorach, stawach i strumieniach!
Więcej o: