Niechlubny ranking. W tych krajach mogą Cię oszukać

Na wakacjach łatwo paść łupem oszustów. W jakich krajach powinniśmy szczególnie trzymać się na baczności? Jeden z portali stworzył zestawienie państw, w których najłatwiej paść ofiarą oszustwa.

Platforma internetowa InvestinGoal przeanalizowała liczbę oszustw, które zostały zgłoszone w ubiegłym roku. Zestawienie zostało opublikowane przez portal Travel Off Path. W których krajach trzeba być niezwykle uważnym?

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

W zestawieniu wzięto pod uwagę przestępstwa internetowe, takie jak wyłudzanie danych z kart kredytowych, zawyżanie stawek za jazdę taksówką czy naciąganie na wycieczki przez nieoficjalne "biura turystyczne".

W Brazylii najwięcej oszustw

Niechlubny ranking otwiera Brazylia. W 2021 roku w kraju Ameryki Południowej popełniono 125 mln 410 tys. 052 oszustwa. Odnotowano tu wskaźnik 590 oszustw internetowych na tysiąc osób. Travel Off Path nazwał Brazylię "królową oszustw". Kradzieże i zachowania przemocowe to wciąż duży problem Ameryki Południowej.

Brazylia znacznie w tej kwestii prześcignęła znajdujące się na drugim miejscu Indie. Położone w Azji Południowej nad Oceanem Indyjskim już niebawem mogą zdetronizować Chiny pod względem zaludnienia. Już dziś mieszka na ich terenie 1,38 miliarda ludzi. Mogłoby się wydawać, że w takim skupisku ludzi, to właśnie ten kraj będzie otwierał to zestawienie. Z badania InvestinGoal wynika, że w kraju tym doszło do 120 mln oszustw. Wskaźnik przestępstw internetowych wynosi 87 przestępstw na tysiąc mieszkańców. Analitycy wskazują, że dochodzi tutaj do przestępstw internetowych na dużą skalę. Nieoficjalne "biura turystyczne" kuszą atrakcyjnymi cenami, a taksówkarze zawyżają stawki.

Wakacje (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje 2022. Jak odpoczywali Polacy? Krócej. To słowo klucz

W Indiach powinny na siebie uważać samotnie podróżujące kobiety. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo gwałtu. Na granicy z sąsiednim Pakistanem jest niebezpiecznie z powodu ukrywających się tam radykalnych bojowników.

Meksyk w ubiegłym roku chętnie odwiedzany był przez naszych rodaków, a to głównie z powodu otwartego wjazdu do tego kraju i zniesienia restrykcji covidowych. Popularność tego kierunku wciąż się utrzymuje. Niestety Meksyk również znalazł się na czarnej liście. Z liczbą 5,5 mln zarejestrowanych oszustw znalazł się na trzecim miejscu. Na tysiąc internautów zostało oszukanych 42,7 osób. W Meksyku należy mieć oczy dookoła głowy. Na co zwracać uwagę? Taksówkarze w kurorcie w Cancun mogą zażądać bajońskiej kwoty za kurs, a kieszonkowcy w wielu popularnych miejscowościach turystycznych tylko szukają okazji, żeby się wzbogacić. W niektórych regionach może dochodzić również do napadów.

Ołomuniec. Widok na największą dumę mieszkańców Ukryty skarb Europy. Leży 80 km od polskiej granicy

Po ataku na Ukrainę Rosja i jej prezydent stał się persona non grata. Zapewne mało kto planuje teraz podróże do Federacji Rosyjskiej. W ubiegłym roku odnotowano 5 mln 330 tys. przestępstw. Na tysiąc osób w internecie zostało oszukanych 37 osób. Trzeba uważać na fałszywych policjantów i nielicencjonowane biura podróży. Departament Stanu USA ostrzega turystów z Ameryki przed oszustwami na portalach randkowych w Rosji.

Na miejscu piątym uplasowała się Turcja. To szczególnie lubiany kierunek wśród Polaków. W ubiegłym roku liczba oszustw w tym kraju wyniosła 1 mln 938 tys. 900. Analitycy ostrzegają przed wyłudzaniem pieniędzy z kart kredytowych, które podpięli pod transakcje dotyczące planowania podróży czy rozrywek. Wskaźnik oszustw internetowych wynosi 23 na tysiąc osób.

Gdy będziecie na miejscu, uważajcie też na taksówkarzy i sklepikarzy, którzy wciskają "darmowe" próbki, a potem życzą sobie za nie fortunę.

Źródło: traveloffpath.com

Więcej o: