Jak podróżować z rocznym dzieckiem? Sprawdź, co warto wiedzieć, wybierając autokar jako środek transportu

Jak podróżować z rocznym dzieckiem? Kiedy wybierasz się w dalszą podróż, ale nie jedziesz samochodem, zastanawiasz się nad doborem innego środka transportu. Jedną z Twoich opcji może być autokar. Zobacz, co powinieneś wiedzieć, chcąc wybrać się nim w trasę z maluchem.

Jak podróżować z rocznym dzieckiem autokarem?

Jak podróżować z rocznym dzieckiem autokarem? Jeśli tylko masz taką możliwość, wybierz raczej jeden z innych środków transportu (pociąg, samochód, a nawet samolot), ponieważ jazda autokarem może okazać się dla dziecka nie tylko stresująca, ale i mało komfortowa. W momencie, gdy nie masz innej opcji, pamiętaj, by odpowiednio przygotować się do drogi.

Co ze sobą zabrać? Twój bagaż podręczny, który zabierzesz ze sobą do autokaru, powinien zawierać:

  • prowiant na drogę dla Ciebie i dziecka – pamiętaj, aby jedzenie było zdrowe i nieulegające łatwemu zepsuciu, natomiast picie koniecznie niegazowane – wstrząśnięta butelka może wybuchnąć w trakcie otwierania;
  • odzież na zmianę dla malucha;
  • sweterek bądź bluzę dla dziecka – nie masz pewności, zwłaszcza w okresie letnim, czy w autobusie nie zostanie włączona klimatyzacja. W takim wypadku maluch, bez odpowiedniej ochrony, może się szybko przeziębić;
  • akcesoria do karmienia i przewijania – nie warto zakładać, że ich nie użyjesz;
  • przegotowaną wodę – bez problemu przewieziesz ją w termosie;
  • zapasowy smoczek;
  • kilka tetrowych pieluch;
  • nawilżane chusteczki – pamiętaj, że nie będziesz mieć dostępu do bieżącej wody, a i Ty, i dziecko w wielu sytuacjach możecie się ubrudzić.

Podróżowanie z rocznym dzieckiem autokarem – jaki bilet wykupić?

Jak podróżować z rocznym dzieckiem autokarem i jaki bilet mu kupić? W przypadku tras krajowych dziecko podróżuje bez biletu, jeśli nie wykupisz mu osobnego miejsca (spędzi drogę na Twoich kolanach). Jest to jednak dość niewygodna opcja, dlatego zaleca się raczej kupienie osobnego biletu tak, by dziecko mogło podróżować na miejscu obok Ciebie. Wówczas prosisz o bilet dla dziecka do czwartego roku życia, zawierający 78 proc. zniżki w stosunku do biletu normalnego. Najlepiej kupić go przed podróżą, w kasie biletowej, by wiedzieć, że w danym autokarze nie zabraknie miejsc.

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Podróżowanie z rocznym dzieckiem autokarem – ile kosztuje?

Ile kosztuje podróżowanie z rocznym dzieckiem autokarem? Jeśli nie weźmiesz maluchowi osobnego biletu, nie zapłacisz za jego przewóz nic. W przypadku, gdy wykupisz bilet dla dziecka, będziesz musiał uiścić 22 proc. ceny normalnego biletu.

Jak wygląda podróżowanie z rocznym dzieckiem autokarem?

Jak wygląda podróżowanie z rocznym dzieckiem autokarem? Zgodnie z tym, co zostało już powiedziane, nie jest to najbardziej wygodny sposób na rodzinną wycieczkę. Musisz też wiedzieć, że może się pojawić problem z transportem wózka – jeśli w Waszym autokarze będzie wielu podróżnych z dużymi bagażami, kierowca może odmówić jego zabrania. Pilnuj również wagi swoich bagaży. Ten podręczny nie może przekroczyć 5 kilogramów, na normalny przysługuje natomiast limit 25 kilogramów.

Zadbaj o to, by dziecko usiadło przy oknie. W ten sposób jego podróż okaże się znacznie ciekawsza (chyba że borykacie się z chorobą lokomocyjną, która może się dawać we znaki właśnie podczas trasy autokarowej). Próbuj uniknąć miejsc w pobliżu osi kół, ponieważ w przeciwnym razie narazisz malucha na dodatkowe wstrząsy.

Dziecko posadź obok siebie, koniecznie w foteliku samochodowym. Będzie to zdecydowanie wygodniejsza opcja, niż trzymanie go przez całą drogę na kolanach i ryzykowanie, że podczas gwałtownego hamowania przygnieciesz je swoim ciężarem do oparcia siedzenia z przodu. Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że gdy maluch znajdzie się już w swoim foteliku, Ty będziesz mieć spore problemy z jego przewijaniem. Właśnie dlatego warto wykorzystywać wszelkie przystanki po drodze. Możesz też zabrać dziecko na krótki spacer, by się przewietrzyć.

Choć klimatyzacja może sprawić, że oboje zmarzniecie, musisz się też liczyć z tym, że w upalne dni, gdy pojedziecie autokarem, który jest jej pozbawiony, może być z kolei strasznie duszno. Z tego powodu koniecznie miej zawsze pod ręką butelkę z niegazowanym napojem.

Zobacz też: Jak podróżować z deską surfingową? Dowiedz się, jak zabrać ją ze sobą samolotem [Wizz Air, LOT, Lufthansa, Austrian Airlines]

Więcej o: