Kot w butach to przy nim nic! Ten pingwin nosi obuwie ortopedyczne i czuje się z nimi świetnie

W zoo w amerykańskim San Diego pojawił się nietypowy widok. Jeden z pingwinów otrzymał buty ortopedyczne. Mają mu pomóc w łagodzeniu objawów nieuleczalnej choroby zwyrodnieniowej stóp.

Lucas to czteroletni członek kolonii pingwinów przylądkowych, który zamieszkuje w zoo w San Diego. Niestety różni się on od swojego stada. Zwierzę cierpi na zapalenie skóry palców i podeszwy stóp (ang. bumblefoot), które zaczęło się u niego już trzy lata temu. Teraz otrzymał buty ortopedyczne, które mają mu pomóc w radzeniu sobie z chorobą. 

Zobacz wideo Na świecie są tylko cztery kolory paszportów. Dlaczego?

Pingwin w butach ortopedycznych

Choroba, na którą cierpi Lucas, jest powodem wielu problemów. Nieleczona może prowadzić do sepsy, a nawet do śmierci w wyniku zakażenia. Jak się okazuje, pingwin radzi sobie teraz całkiem nieźle. Wszystko to za sprawą wyjątkowych butów ortopedycznych, które zostały wyprodukowane przez Thera-Paw. Organizacja ta specjalizuje się w tworzeniu akcesoriów ułatwiających poruszanie i innych produktów rehabilitacyjnych dla zwierząt

Znam Lucasa od dawna, więc możliwość zapewnienia mu szansy na normalne życie wywołuje uśmiech na mojej twarzy

- powiedziała dr Beth Bicknese, starszy weterynarz w zoo w San Diego w komunikacie prasowym amerykańskiego zoo.

Buty są wyściełane i zapinane na rzepy, dzięki czemu pomogą Lucasowi w pełni uczestniczyć w kolonii i wykazywać zachowania bardziej typowe dla pingwinów

- dodała. 

Pingwin Lucas. Buty pomagają mu w sprawnym poruszaniu

Pierwsze objawy choroby u Lucasa pojawiły się trzy lata temu w wyniku zapalenia kręgosłupa. Poskutkowało to osłabieniem mięśni nóg i niezdolnością do prawidłowego stawania na palcach.

Jak przyznali specjaliści, dzięki butom chód Lucasa znacznie się poprawił. Teraz może poruszać się z większą łatwością, a jego postawa stała się bardziej naturalna. Pozwala mu to również na utrzymywanie lepszej równowagi. 

Byliśmy mile zaskoczeni natychmiastową zmianą w Lucasie po tym, jak wyposażyliśmy go w nowe buty

- powiedziała Debbie Denton, starszy specjalista ds. ochrony przyrody w zoo w San Diego.

Widząc, jak się teraz porusza, daje nam nadzieję, że może być z nim dobrze przyszłości i będzie mógł żyć pełnią życia

- podsumowała.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Źródło: San Diego Zoo Wildlife Alliance

Więcej o: