Trzy polskie uzdrowiska, które warto odwiedzić. Niektóre mogą poszczycić się bogatą historią

Choć uzdrowiska kojarzą się głównie z Ciechocinkiem, Kołobrzegiem czy Świeradowem-Zdrój, to Polska skrywa w sobie również mniej znane, ale nie mniej urokliwe miejscowości. Zadbacie w nich o zdrowie i zaznacie relaksu. Gdzie warto się wybrać? Poznajcie nasze trzy propozycje.

Miejscowości uzdrowiskowe to miejsca o wyjątkowych walorach leczniczych. Aby otrzymać taki status, muszą się one wykazać szczególnymi cechami prozdrowotnymi, takimi jak właściwości lecznicze klimatu czy występowanie naturalnych surowców.

Obecnie w naszym kraju nazwą tą może poszczycić się 45 miejscowości. Zwykle myśląc o uzdrowiskach, najpierw przychodzą nam do głowy te najpopularniejsze. My dzisiaj przedstawiamy wam trzy propozycje, o których nie wszyscy słyszeli. 

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Uzdrowisko Kamień Pomorski

Na pierwszy ogień przyjrzyjmy się miejscowości z województwa zachodniopomorskiego. Kamień Pomorski liczy niecałe 9 tys. mieszkańców i jest jednym z najstarszych miast w tym regionie. Jego historia sięga IX-XI wieku, kiedy znajdowała się tu osada rybacka i portowa. Prawa miejskie otrzymał w 1274 roku. 

Na miejscu możecie zobaczyć wiele zabytkowych miejsc. Najciekawszym jest bez wątpienia katedra św. Jana Chrzciciela, która została ufundowana przez ufundowana przez księcia pomorskiego Kazimierza I w 1176 roku. Zachwyca pięknymi malowidłami i niezwykłym gotyckim sklepieniem. 

Na terenie uzdrowiska występują naturalne surowce lecznicze, takie jak złoża torfu leczniczego (borowiny) oraz wody lecznicze (solanki). Znajdziecie tu aż pięć ośrodków oferujących lecznictwo uzdrowiskowe, w kierunku chorób dolnych dróg oddechowych, kardiologicznych i nadciśnienia, reumatycznych neurologicznych, ortopedyczno-urazowych czy dziecięcych.  

Uzdrowisko Solec-Zdrój

Godnym uwagi uzdrowiskiem jest również Solec-Zdrój. Wieś mieści się w województwie świętokrzyskim, a jej istnienie datuje się od XIV wieku. Nazwa wzięła się od słonych źródlisk, które tu występowały. Zostały one odkryte w 1815 roku podczas poszukiwania soli. Kilka lat później zaczęto je wykorzystywać do kąpieli w celach leczniczych. 

Solec-Zdrój funkcjonuje jako uzdrowisko od 1837 roku. Powstawały tu wówczas pierwsze pijalnie wód mineralnych, pensjonaty i budynki leczniczo-kąpielowe.

Obecnie miejscowość liczy niespełna 900 mieszkańców i zapewnia 400 miejsc dla kuracjuszy. Możecie leczyć tu choroby skóry, reumatyczne, narządu ruchu, dyskopatię, a także alergie. Tutejsze solanki siarczkowe są uznawane za jedne z najlepszych oraz najsilniejszych. 

Uzdrowisko Wapienne

Uzdrowisko Wapienne to jedno z najmniejszych uzdrowisk w Polsce. Ta zlokalizowana w województwie małopolskim wieś liczy jedynie 150 mieszkańców, a jej historia sięga 1546 roku. Już w XVII wieku kurować się tu mieli napoleońscy żołnierze z chorób wenerycznych. Wiek później na miejscu znajdowały się trzy wille oraz łazienki z 50 wannami. Wszystko jednak spłonęło 1878 i 1894 roku. 

Obecnie wykorzystuje się tu borowinę i wodę siarczkową. Tutejszy ośrodek specjalizuje się m.in. w leczeniu chorób ortopedycznych, reumatycznych, dermatologicznych czy oddechowych. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: