Szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych. Miejsce, które od razu rozpoznają wszyscy fani "Potopu"

Pieniny przyciągają malowniczymi krajobrazami i piękną naturą. Osoby wybierające w te okolice z pewnością szczególnie interesuje jeden, najpopularniejszy szczyt. Aby się na niego dostać, najprościej podążyć żółtą trasą. Poznajcie Szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych.

Wyjazd w góry to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek. Jeziora i piękne krajobrazy rozpościerające się ze szczytów to tylko niektóre z czekających tam atrakcji. Jednym z chętnie wybieranych górskich kierunków są Pieniny Właściwie, nazywane też Środkowymi. Jest to malownicza część leżącego na terenie naszego kraju pasma Pienin, które ciągnie się od Czorsztyna i Niedzicy do przełomu Dunajca między Leśnicą a Krościenkiem.

Miłośnicy gór zwykle obierają sobie za cel ich najpopularniejszy szczyt. Najczęściej wybierają szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych. 

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych

Choć Trzy Korony są najwyższym szczytem Pienin Właściwych, to jego zdobycie nie wymaga zaawansowanych umiejętności. Ta licząca 982 m n.p.m. góra stała się rozpoznawalna za sprawą swoich charakterystycznych gołych turni. Obecnie wraz z Sokolicą cieszy się największą popularnością wśród fanów górskich wycieczek. 

Szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych jest uznawany za najłagodniejszy i najprostszy do pokonania. W tym celu wyprawę zaczynamy od klimatycznego schroniska PTTK Trzy Korony. Następnie kierujemy się w górę żółtym szlakiem w stronę Pienińskiego Parku Narodowego. 

Piękne widoki i filmowe sceny

Już na samym początku trasy czekają na was urokliwe widoki. Szlak prowadzi przez Wąwóz Szopczański, który zachwyca stromymi, wapiennymi skałami oraz zielenią. Warto wspomnieć, że te okolice mogliśmy oglądać w "Potopie" Jerzego Hoffmana. To właśnie tutaj Jan Kazimierz został uratowany przez górali przed szwedzkimi wojskami. 

Przełęcz Szopczańska na szlaku na Trzy Korony

Kolejny etap wyprawy jest przyjemnym momentem szczególnie w upalne dni. Zacieniony las oraz ławki to idealny moment na chwilę odpoczynku. Stąd docieramy na Przełęcz Szopczańską z wyjątkową panoramą na okolicę. Teraz czas na zmianę szlaku żółtego na niebieski i podejście w górę schodkami. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą gotówki. Przed wejściem na górę należy zakupić bilet, który upoważnia do wstępu na platformę widokową. 

Ze szczyty Trzech Koron rozpościera się widok na Pieniny, Tatry, Zalew Czorsztyński, Przełom Dunajca i Małe Pieniny. Jeżeli traficie na dobre warunki atmosferyczne, to możecie dojrzeć również Babią Górę czy masyw Gorców i Lubań.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: