Jak podróżować z kotem? Samolot jednym z wyborów na daleką wyprawę

Jak podróżować z kotem? Najczęściej wybieranym środkiem transportu jest z pewnością samochód, jeśli jednak podróżujemy daleko, alternatywą staje się samolot. Co warto wiedzieć, nim zabierze się do niego futrzaka?

Jak podróżować z kotem samolotem?

Jak podróżować z kotem samolotem? Przede wszystkim, musisz się zorientować, czy linia lotnicza, z której chcesz skorzystać, zgadza się w ogóle na przewóz zwierząt. Miej również świadomość, że w samolocie może podróżować ograniczona ilość zwierząt. Pamiętaj więc, aby chęć zabrania ze sobą kociego przyjaciela zgłosić albo już przy rezerwacji biletów, albo najpóźniej na dwadzieścia cztery godziny przed planowanym lotem.

Jak podróżować z kotem pociągiem: praktyczny poradnik dla opiekuna mruczącego przyjaciela. Zdjęcie ilustracyjneJak podróżować z kotem pociągiem: praktyczny poradnik dla opiekuna

O czym jeszcze nie możesz zapomnieć, planując lot z kotem?

  • zabierz potrzebne dokumenty – podczas podróży potrzebna będzie książeczka zdrowia Twojego kota, w której znajdą się jego aktualne szczepienia. Weterynarz powinien też wystawić zaświadczenie o jego stanie zdrowia. W przypadku wycieczki zagranicznej, konieczny też będzie paszport dla zwierzaka;
  • zadbaj o to, by Twój kot miał wszczepiony mikrochip;
  • sprawdź, jakie przepisy odnośnie wwożenia kotów obowiązują w kraju, do którego się udajecie;
  • kup kotu transporter, który będzie spełniał standardy, określone przez daną linię lotniczą;
  • przygotuj mruczka do podróży – jeśli Twój kot dotąd nie podróżował bądź rzadko bywał w transporterze, postaraj się go do niego przyzwyczaić jeszcze przed lotem. W ten sposób będzie oswojony z nową sytuacją i mniej zestresowany;
  • zapytaj weterynarza o środki na uspokojenie – szczególnie jeśli Twój zwierzak jest lękliwy bądź źle reaguje na jazdę w transporterze, mogą mu się przydać delikatne środki uspokajające, które pomogą lepiej znieść podróż.
Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Podróżowanie z kotem samolotem – jaki bilet musisz kupić?

Podróżowanie z kotem samolotem – jaki bilet musisz mu kupić? Przewoźnicy przewidują dwie opcje: opłatę za przewóz kota w kabinie pasażerskiej oraz za przewóz kota w luku bagażowym.

Zobacz też: Jak podróżować z rocznym dzieckiem pociągiem? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać

Podróżowanie z kotem samolotem – ile kosztuje?

Ile kosztuje podróżowanie z kotem samolotem? Ceny opłaty za przewóz mruczka mogą się od siebie różnić. W przypadku zwierzaka podróżującego w kabinie pasażerskiej koszt lotu krajowego wyniesie ok. 50 zł, do dowolnego kraju w Europie i na Bliskim Wschodzie – ok. 200 zł, natomiast w przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady czy Chin będzie trzeba zapłacić ok. 280 zł.

Jak podróżować z kotem - zobacz, jak jeździć z mruczkiem autokarem [PORADNIK DLA OPIEKUNA]. Zdjęcie ilustracyjneJak podróżować z kotem - zobacz, jak jeździć z mruczkiem autokarem

Jak wygląda podróżowanie z kotem samolotem?

Jak wygląda podróżowanie z kotem samolotem? W przypadku tych zwierząt wskazany jest lot w kabinie pasażerskiej. Kot musi się oczywiście znaleźć w odpowiednim transporterze i pozostać tam przez całą trasę. Najlepiej ustawić transporter pod siedzeniem będącym przed Tobą (powinien tam stać szczególnie w trakcie startu, lądowania oraz turbulencji). Jeśli ustawisz kontener przodem do siebie, kot będzie Cię widział, co również pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie. Sprawdź jeszcze, ile wraz z transporterem może ważyć kot, by został zabrany na pokład samolotu. W większości przypadków górny limit wagowy wynosi 8 kilogramów, jednak niektóre linie lotnicze podnoszą go do 10.

Zdecydowanie nie poleca się przewozu kotów w luku bagażowym. Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na stres, dlatego podróż w takich warunkach może wyraźnie odbić się na ich zdrowiu, zwłaszcza jeśli są mocno związane z właścicielem.

W przypadku, gdy wiesz, że Twój kot bardzo źle znosi nawet krótkie wycieczki, takie jak chociażby jazda do weterynarza, w miarę możliwości poszukaj innego, mniej stresogennego środku transportu, gdzie zwierzę będzie mogło się znaleźć bliżej Ciebie (autokar, pociąg, prom).

Zobacz też: Jak podróżować z psem? Samolot jako jeden z możliwych środków transportu [PORADNIK]

Więcej o: