Jak podróżować z kotem? Samolot jednym z wyborów na daleką wyprawę

Jak podróżować z kotem? Najczęściej wybieranym środkiem transportu jest z pewnością samochód, jeśli jednak podróżujemy daleko, alternatywą staje się samolot. Co warto wiedzieć, nim zabierze się do niego futrzaka?

Jak podróżować z kotem samolotem?

Jak podróżować z kotem samolotem? Przede wszystkim, musisz się zorientować, czy linia lotnicza, z której chcesz skorzystać, zgadza się w ogóle na przewóz zwierząt. Miej również świadomość, że w samolocie może podróżować ograniczona ilość zwierząt. Pamiętaj więc, aby chęć zabrania ze sobą kociego przyjaciela zgłosić albo już przy rezerwacji biletów, albo najpóźniej na dwadzieścia cztery godziny przed planowanym lotem.

O czym jeszcze nie możesz zapomnieć, planując lot z kotem?

  • zabierz potrzebne dokumenty – podczas podróży potrzebna będzie książeczka zdrowia Twojego kota, w której znajdą się jego aktualne szczepienia. Weterynarz powinien też wystawić zaświadczenie o jego stanie zdrowia. W przypadku wycieczki zagranicznej, konieczny też będzie paszport dla zwierzaka;
  • zadbaj o to, by Twój kot miał wszczepiony mikrochip;
  • sprawdź, jakie przepisy odnośnie wwożenia kotów obowiązują w kraju, do którego się udajecie;
  • kup kotu transporter, który będzie spełniał standardy, określone przez daną linię lotniczą;
  • przygotuj mruczka do podróży – jeśli Twój kot dotąd nie podróżował bądź rzadko bywał w transporterze, postaraj się go do niego przyzwyczaić jeszcze przed lotem. W ten sposób będzie oswojony z nową sytuacją i mniej zestresowany;
  • zapytaj weterynarza o środki na uspokojenie – szczególnie jeśli Twój zwierzak jest lękliwy bądź źle reaguje na jazdę w transporterze, mogą mu się przydać delikatne środki uspokajające, które pomogą lepiej znieść podróż.
Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Podróżowanie z kotem samolotem – jaki bilet musisz kupić?

Podróżowanie z kotem samolotem – jaki bilet musisz mu kupić? Przewoźnicy przewidują dwie opcje: opłatę za przewóz kota w kabinie pasażerskiej oraz za przewóz kota w luku bagażowym.

Zobacz też: Jak podróżować z rocznym dzieckiem pociągiem? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać

Podróżowanie z kotem samolotem – ile kosztuje?

Ile kosztuje podróżowanie z kotem samolotem? Ceny opłaty za przewóz mruczka mogą się od siebie różnić. W przypadku zwierzaka podróżującego w kabinie pasażerskiej koszt lotu krajowego wyniesie ok. 50 zł, do dowolnego kraju w Europie i na Bliskim Wschodzie – ok. 200 zł, natomiast w przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady czy Chin będzie trzeba zapłacić ok. 280 zł.

Jak wygląda podróżowanie z kotem samolotem?

Jak wygląda podróżowanie z kotem samolotem? W przypadku tych zwierząt wskazany jest lot w kabinie pasażerskiej. Kot musi się oczywiście znaleźć w odpowiednim transporterze i pozostać tam przez całą trasę. Najlepiej ustawić transporter pod siedzeniem będącym przed Tobą (powinien tam stać szczególnie w trakcie startu, lądowania oraz turbulencji). Jeśli ustawisz kontener przodem do siebie, kot będzie Cię widział, co również pozytywnie wpłynie na jego samopoczucie. Sprawdź jeszcze, ile wraz z transporterem może ważyć kot, by został zabrany na pokład samolotu. W większości przypadków górny limit wagowy wynosi 8 kilogramów, jednak niektóre linie lotnicze podnoszą go do 10.

Zdecydowanie nie poleca się przewozu kotów w luku bagażowym. Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na stres, dlatego podróż w takich warunkach może wyraźnie odbić się na ich zdrowiu, zwłaszcza jeśli są mocno związane z właścicielem.

W przypadku, gdy wiesz, że Twój kot bardzo źle znosi nawet krótkie wycieczki, takie jak chociażby jazda do weterynarza, w miarę możliwości poszukaj innego, mniej stresogennego środku transportu, gdzie zwierzę będzie mogło się znaleźć bliżej Ciebie (autokar, pociąg, prom).

Zobacz też: Jak podróżować z psem? Samolot jako jeden z możliwych środków transportu [PORADNIK]

Więcej o: