Trzy najdłuższe trasy rowerowe w Polsce. Te szlaki zachwycają pięknymi widokami i świetnymi warunkami

Jedni kochają relaksować się w towarzystwie morskich fal, inni są fanami aktywnego wypoczynku. Jeżeli należycie do tej drugiej grupy, to warto rozważyć zorganizowanie wycieczki jednośladem. W Polsce znajdziecie szlaki, które pozwolą wam na zwiedzenie wielu urokliwych lokalizacji. Poznajcie najdłuższe trasy rowerowe w Polsce.

Wycieczki rowerowe to jedna z najbardziej budżetowych form podróżowania. Nie musimy przejmować się szalejącymi cenami paliwa czy drogim serwisem samochodu. Poza tym chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że sport ma zbawienny wpływ na nasze życie! Wybierając długodystansowe trasy, zwiększymy naszą kondycję oraz zmniejszymy ryzyko wielu chorób. Gdzie warto wybrać się jednośladem? Przedstawiamy najdłuższe trasy rowerowe w Polsce. 

Zobacz wideo Obowiązkowe wyposażenie roweru. Policja przypomina, co na pewno sprawdzi, kiedy zatrzyma rowerzystę

Najdłuższa trasa rowerowa w Polsce - Green Velo

Fani aktywnego wypoczynku z pewnością poczują satysfakcję, wybierając Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Jest to najdłuższa trasa w Polsce, a zarazem jedna z najdłuższych w Europie. Liczy łącznie ponad 2 tysiące kilometrów i ciągnie się przez pięć województw. Na szlaku przygotowano 228 Miejsc Obsługi Rowerzystów, na których znajdziecie stojaki rowerowe, ławy, wiaty, tablice informacyjne, zbiorniki z wodą czy toalety. W drodze będziecie mijać parki narodowe oraz krajoznawcze, a także przejeżdżać w pobliżu wielu ciekawych atrakcji turystycznych. Aż 580 kilometrów została wytyczona terenami leśnymi. 

Warto wspomnieć, że trasa Green Velo raczej nie wymaga dużych umiejętności i każdy powinien sobie na niej poradzić. Wyjątkiem są odcinki górskie na Podkarpaciu.  

Najdłuższe trasy rowerowe w Polsce - Velo Dunajec

Trasa Velo Dunajec przypadnie do gustu przede wszystkim fanom jazdy rowerem po terenach górskich. Przebiega ona od Zakopanego wzdłuż rzeki Dunajec, aż do Tarnowa i liczy 237 kilometrów. Podczas wycieczki czeka na was wiele atrakcji i wyjątkowych krajobrazów. Warto zacząć od zwiedzenia punktu startowego, czyli zimowej stolicy Polski. Zjecie tu oscypka, zobaczycie sławne Krupówki i zachwycające Tatry. Po drodze będziecie mogli zobaczyć także rynek w Nowym Targu, Jezioro Czorsztyńskie czy ruiny zamku w Czorsztynie. 

Szlak jest dobrze oznakowany, a na trasie znajdziecie także Miejsca Obsługi Rowerzystów. 

Szlak Orlich Gniazd

Inną wartą uwagi trasą jest Szlak Orlich Gniazd, który przypadnie go gustu miłośnikom historii i przyrody. Liczy on 190 kilometrów i ciągnie się od Częstochowy do Krakowa. Jego nazwa nawiązuje do zamków, które możemy spotkać w tym regionie - po drodze zobaczycie m.in. ten w Olsztynie, w Mirowie, Bobolicach czy Ogrodzieniec w Podzamczu. Tereny zachwycą was nie tylko twierdzami, ale i wapiennymi skałami oraz jaskiniami.

Trasa polecana jest rowerzystom średnio-zaawansowanym. Ze względu na pagórkowate drogi wymaga całkiem dobrej kondycji. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: