Jak podróżować z rocznym dzieckiem pociągiem? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać

Zastanawiasz się, jak podróżować z rocznym dzieckiem? Jeśli planujesz wyjazd bez samochodu do innego miasta na kilka dni, Twój wybór może paść na pociąg. Przekonaj się, co musisz wiedzieć, by zaplanować wycieczkę z maluchem tym środkiem transportu.

Jak podróżować z rocznym dzieckiem pociągiem? Podpowiadamy

Jak podróżować z rocznym dzieckiem pociągiem? Rodzinny wyjazd, gdy maluch skończy rok lub ma kilka miesięcy, nie jest niemożliwy. Warto tylko pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do podróży. Nie zapomnij o:

  • dobrym przemyśleniu zawartości bagażu – dworce kolejowe w wielu miejscach pozbawione są wind, podjazdów dla wózków, a ruchome schody często się psują. Weź to pod uwagę, by nie zabierać zbyt wielu ciężkich rzeczy i ograniczyć się do jednej torby podróżnej (poza wózkiem);
  • przygotowaniu małego, podręcznego bagażu dla dziecka – przydadzą ci się nawilżane chusteczki, podkład higieniczny bądź flanelowe pieluszki (zwłaszcza jeśli zamierzasz korzystać z przewijaka), małe, zdrowe przekąski, odpowiednio zabezpieczona woda do picia, ulubiona zabawka oraz cieplejsze ubranie – sweterek lub bluzę (nawet w przypadku wysokich, letnich temperatur warto je mieć, ponieważ w pociągach często włączana jest klimatyzacja). Warto dorzucić też krem na odparzenia oraz termometr;
  • wybraniu mniej uczęszczanych godzin jazdy, tak, by nie narazić się na ewentualny tłok;
  • zabraniu prócz wózka także chusty do noszenia oraz nosidełka.

Podróżowanie z rocznym dzieckiem pociągiem – jaki bilet trzeba kupić?

Jaki bilet będzie potrzebny, gdy planujemy podróżowanie z rocznym dzieckiem pociągiem? Każde dziecko do ukończenia czwartego roku życia musi mieć bilet zerowy (zniżka 100 proc.).

Podróżując z dzieckiem, możesz też liczyć na tańszy bilet dla siebie. Wybierasz wówczas bilet rodzinny, na który może podróżować czwórka dorosłych osób opiekujących się dzieckiem. Gwarantuje on 30 proc. zniżki od ceny normalnego biletu. W przypadku, gdy posiadasz Kartę Dużej Rodziny, otrzymujesz jeszcze 30 proc. zniżki (tę zniżkę można połączyć z wszelkimi innymi rabatami). Tego rodzaju bilety bez problemu kupisz przez Internet, w kasie na dworcu, a także w biletomacie.

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Podróżowanie z rocznym dzieckiem pociągiem – ile kosztuje?

Ile kosztuje podróżowanie z rocznym dzieckiem pociągiem? Niektórzy rodzice mogą zastanawiać się, czy za podróż z małą pociechą trzeba płacić. Musisz wiedzieć, że maluch ma możliwość podróżowania pociągiem za darmo, jednak pamiętaj, aby kupić mu bilet zerowy.

Jak wygląda podróżowanie z rocznym dzieckiem pociągiem?

Jak wygląda podróżowanie z rocznym dzieckiem pociągiem? Musisz wiedzieć, że rodzicom z dziećmi przysługuje specjalny przedział w pociągu. Z miejsc w takim przedziale może skorzystać matka z dzieckiem do szóstego roku życia oraz kobieta w ciąży. Jeśli decydujesz się na podróż PKP Intercity, będzie to przedział sześcio lub ośmioosobowy. W Pendolino znajdują się trzy przedziały z czterema miejscami (znajdują się tam stoliki w podłokietnikach, gniazdka elektryczne oraz wieszaki na odzież).

W przypadku podróży PKP Intercity specjalne miejsce przysługuje jednej osobie dorosłej z dzieckiem. Oczywiście, drugi rodzic też może podróżować w przedziale rodzinnym, jednak jeśli pojawi się następna osoba z dzieckiem, będzie musiał jej ustąpić miejsca. Z kolei w Pendolino z dzieckiem może już podróżować dwoje opiekunów. Rezerwacji takich miejsc trzeba dokonać w kasie na dworcu – przez Internet nie jest to możliwe.

Zobacz też: Jak podróżować z kotem - zobacz, jak jeździć z mruczkiem autokarem [PORADNIK DLA OPIEKUNA]

Więcej o: