Pod gruszą nad jeziorem: 3 gospodarstwa na Suwalszczyźnie

Atmosfera domowa, w kuchni lokalne przysmaki, a w okolicy mnóstwo ciekawych szlaków

Leśna Dolina

Gospodarstwo państwa Bacewiczów leży tuż obok Cisowej Góry w pięknym lesie. Leśna Dolina zajmuje 10 hektarów. Znajduje się tu niewielki staw, wygodne miejsce na ognisko, a w budynku dla gości kilkuosobowa sauna. Wszędzie spokój i cisza.

Pan Grzegorz, były nauczyciel ze Smolnik, zrobił drewniane meble do pokoi gościnnych (stoliki, szafki, szuflady, łóżka, krzesła) i zainteresowanym dzieciom chętnie pokazuje, jak dłubać w drewnie, a wszystkim - własne płaskorzeźby wiszące naprzeciwko kominka z cegieł. Na razie jest miejsce dla 13 gości (w planach osiem kolejnych). Można korzystać z aneksu kuchennego, ale lepiej zdać się na gospodynię - panią Majkę. Jej specjalność to twarożek z koziego mleka (kilka kóz należy do gospodarzy, a w razie czego krowim mlekiem wspomaga sąsiadka), marynaty z prawdziwków, żurawina. Nas poczęstowała faworkami i pączkami faszerowanymi pysznymi konfiturami z czerwonych porzeczek.

W okolicy jest sporo tras pieszych i rowerowych, piękne jeziora: Hańcza (choć gospodarze ostrzegają, że jadąc szlakiem, można... zabłądzić, polecają drogę pięknym wąwozem wyprowadzającym nad jezioro), Szelment, a do Sumowa kwadrans spacerkiem.

Za Gulbieniszkami z głównej drogi (kierunek na Rutkę-Tartak) skręcamy w pierwszą żwirówkę w prawo, po paruset metrach jesteśmy na miejscu. Gospodarstwo "Leśna Dolina", Sidory 14, nocleg 25-30 zł, tel. (0-87) 568 31 48 i 0-501 345 982

sidory14@wp.pl , http://www.sidory14.suwalszczyzna.org

Pobondzie

W otulinie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, nad brzegiem pięknego jeziora Pobondzie leży gospodarstwo państwa Tarnowskich. Mają 20 miejsc w 3- i 4-osobowych pokojach z łazienkami. Taras na piętrze wychodzi na jezioro. W piwnicy zainstalowano kominek, teraz stoją tu fotele, ale w razie potrzeby miejsce to zamienia się w salę dancingową (przydała się na sylwestra). W kuchni oprócz nowoczesnych udogodnień goście mogą też korzystać ze starego pieca. Dzięki przywiązaniu pani Barbary do lokalnej gastronomii spróbujemy tu pysznego sękacza. Firmowym daniem gospodyni jest pieczony w całości prosiak.

Można się kąpać lub oglądać przejrzystą toń Pobondzia z pomostu, który jest też dobrym miejscem do łowienia ryb, albo skorzystać z roweru wodnego, kajaka czy dwóch łódek. Jest też huśtawka, miejsce na grill, obok płynie strumyk. Na sporym terenie znalazło się też miejsce na pole namiotowe.

Gospodarstwo leży w dolinie otoczonej zalesionymi górkami - znakomicie się po nich wędruje, tym bardziej że w okolicy jest kilka tras pieszo-rowerowych. - Telefony komórkowe nie mają u nas zasięgu, chyba że litewskiego operatora - mówi gospodarz.

25 km za Suwałkami mijamy tabliczkę Rutka-Tartak, 50 m dalej skręcamy w lewo za zielonym kierunkowskazem na Pobondzie. Przejeżdżamy most, po 1,5 km na rozstaju dróg w lewo i po 1,3 km jesteśmy na miejscu. Agroturystyczna Kwatera "Pobondzie", Pobondzie k. Rutki-Tartaku, nocleg 25-50 zł, tel. (0-87) 567 77 89 i 0-602 858 758,

arektar@wp.pl , http://www.rutkapobondzie.republika.pl

Nad jeziorem Hańcza

Drewniany dom państwa Marcinkiewiczów leży na wzgórzu, z którego można podziwiać jezioro Hańcza. W środku miły zapach drewna i dziewięć pokoi, które pomieszczą nawet 30 gości. Do kuchni pani Małgorzaty nie trzeba przekonywać - jej szczupak faszerowany w gruszkach zwyciężył w konkursie na potrawę regionalną. Z pieczeniem barana też nie będzie problemów. Mnie szczególnie smakowało wyborne wino domowe zagryzane żółtym serem.

Na terenie gospodarstwa można rozbić swój namiot. Jest tu sporo atrakcji, szczególnie dla najmłodszych: huśtawka, miejsca do zabawy, liczny inwentarz (krowy, konie, koza, królik) i miejsce na ognisko. Do tego przejażdżki bryczką i konno (w zimie saniami).

Można stąd pojechać na Litwę, m.in. do Wilna, nurkować w Hańczy, najgłębszym z polskich jezior (108,5 m), opalać się na małej plaży czy też zarzucić wędkę. Nieopodal Mierkini przebiega kilka ciekawych tras, jak suwalski szlak bociani czy rowerowy Smolniki - Wiżajny. W przygotowaniu jest też szlak wokół Hańczy.

Z trasy Suwałki - Rutka-Tartak skręcamy w lewo w Jeleniewie, po 10 km na Bachanowo i następnie na Hańczę. Z Hańczy w prawo i po 1,5 km jesteśmy w Mierkini. Dom Gościnny "Nad Jeziorem Hańcza", Mierkinie 7, nocleg 20-35 zł, tel. (0-87) 568 84 80 i 0-608 508 716,

dom@jeziorohancza.pl , http://www.jeziorohancza.pl

Więcej o: