Mandat za zbieranie grzybów? To możliwe. Może uszczuplić nawet portfel o 500 złotych

W Karkonoskim Parku Narodowym pojawiły się już grzyby, które kuszą wielu grzybiarzy. Warto jednak mieć na uwadze, że na terenach parków narodowych, należy przestrzegać surowych zasad. Czy za zbieranie tam grzybów grozi mandat?

W Karkonoskim Parku Narodowym (woj. dolnośląskie) pojawiły się już dorodne grzyby. Ci, którzy się na nie połaszą, mogą za to słono zapłacić. Ile? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Grzyby pojawiły się w Karkonoskim Parku Narodowym. Grzybiarze muszą obejść się smakiem

W Karkonoskim Parku Narodowym pojawiły się już grzyby. KPN zachęca w mediach społecznościowych do ich zbierania, ale poza terenem parku, przypominając jednocześnie, że grzybobranie na terenie parków narodowych w Polsce jest surowo zabronione.

Borowiki szlachetne, krasnoborowiki ceglastopore i modroborowiki ponure pojawiły się  w karkonoskich lasach. Poza parkiem narodowym można je zbierać, co polecamy na #weekendbezsniezki

- czytamy na Twitterze Kampinoskiego Parku Narodowego.

Na oczach pasażerów Alaska Airlines rozpadła się pokrywa jednego z silników samolotu USA. Na oczach pasażerów rozpadła się pokrywa silnika samolotu [WIDEO]

Z Kodeksu Wykroczeń wynika, że zbieranie grzybów, które znajdują się w lasach będących ostoją zwierzyny, powierzchnią eksperymentalną czy drzewostanem nasiennym oraz zlokalizowanych na terenach wojskowych jest surowo zabronione. Dotyczy to również terenów wojskowych.

Najgroźniejszy krokodyl świata ruszył na człowieka na lądzie Krokodyl ruszył w pościg za mężczyzną. "Postrzega ludzi jako pokarm" [WIDEO]

Grzybiarze, którzy nie dostosują się do tych zasad, muszą wiedzieć, że grozi im mandat w wysokości 500 zł. Warto więc przed wybraniem się do lasu upewnić się, że zbieranie grzybów na tym terenie jest dozwolone.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zasady bezpiecznego grzybobrania. Tych błędów nie popełniaj

Wybierając się na grzyby do lasu, powinniśmy bezwzględnie stosować się do następujących zasad:

  • Zbieraj te grzyby, które znasz,
  • Nie próbuj grzybów, by sprawdzić, czy są gorzkie lub pieką w język,
  • Zbieraj tylko grzyby rurkowe bez blaszek,
  • Nie zbieraj grzybów w początkowej fazie wzrostu, bo trudno jest je odróżnić od trujących,
  • Nie zbieraj grzybów na terenie zanieczyszczonym, bo chłoną szkodliwe związki.
Więcej o: