UOKiK skontrolował biura podróży: Mają zwrócić pieniądze za vouchery

Podczas pandemii biura podróży masowo odwoływały wycieczki i często zamiast zwrócić środki klientom, oferowały voucher. Nie każdy jednak zdążył go wykorzystać. Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji wezwał touroperatorów do zwrotu pieniędzy.

Do UOKiK-u wpłynęło sporo skarg na biura podróży, dlatego urząd zbadał praktyki stosowane przez dwanaście biur podróży. Podczas kontroli sprawdzono, jak przedsiębiorcy rozliczają się z voucherów oferowanych za odwołane usługi z powodu pandemii koronawirusa.

Ustawa covidowa umożliwiła zamianę biletu na voucher. Firmy, które borykały się wówczas z płynnością finansową, nie musiały zwracać klientom pieniędzy. Rozliczały się w postaci vouchera. Pojawił się jednak problem, ponieważ z powodu zamkniętych granic, ograniczeń w przemieszczaniu się, zawieszonych lotów, czy decyzji podejmowanych przez niektóre kraje o czasowym zamknięciu hoteli i ośrodków wypoczynkowych wiele voucherów zostało niezrealizowanych.

Scena z serialu 'Ród Smoka' Podróż śladami bohaterów "Rodu Smoka". Mieszkańcy obawiają się masowej turystyki

Kontrola w biurach podróży

Urzędnicy sprawdzili, jak w praktyce rozliczane są bony. Wątpliwości wzbudziły warunki regulaminów dotyczące informowania klientów o voucherach turystycznych, w szczególności te mogące wprowadzać w błąd co do przysługującego im prawa do zwrotu niewykorzystanej wartości vouchera zarówno w trakcie jego obowiązywania, jak i po upływie terminu ważności.

Wojna w Ukrainie - zdjęcie ilustracyjne Ukraińska firma organizuje wycieczki do odważnych miast. Rząd się dystansuje

Działania prezesa UOKiK objęły dziesięć biur podróży: Best Reisen Group, Coral Travel Poland, Ecco Holiday, Exim, Grecos Holiday, Konsorcjum Polskich Biur Podróży Trade&Travel Company, L.T.M. Luxury Travel Management, Nowa Itaka, Orient Travel, Rainbow Tours, TOP Touristik, TUI Poland, a także przedsiębiorców współpracujących z tymi spółkami.

– Przeanalizowaliśmy warunki umów, regulaminy oraz wytyczne stosowane przez biura podróży. Sprawdziliśmy, jak informowały konsumentów, a także jak w praktyce realizowały wydane podczas epidemii COVID-19 vouchery. Wezwaliśmy dziesięciu z dwunastu badanych przedsiębiorców do zaniechania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów i usunięcia skutków ich stosowania. Dzięki otwartej postawie przedsiębiorców udało się usunąć niezgodne z prawem postanowienia. Konsumenci mają prawo otrzymać zwrot środków finansowych za niewykorzystany voucher turystyczny – wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Badane biura podróży poprawiły umowy, usunęły błędne zapisy. Zobowiązały się także do zwrotu pieniędzy za niewykorzystane vouchery po upływie terminu ważności lub w każdym innym czasie na życzenie klienta.

Źródło: UOKiK  

Więcej o: