Jak uzyskać paszport? Procedura wyrobienia dokumentu krok po kroku

Posiadanie paszportu daje możliwość podróżowania po różnych częściach świata - w tym do krajów europejskich niebędących członkiem Unii Europejskiej. Wbrew pozorom procedura wyrobienia tego dokumentu nie jest ani skomplikowana, ani droga.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Na terenie Polski paszport może wyrobić każde obywatel, który ukończył 18 lat i posiada pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych (w innych sytuacjach konieczna będzie pomoc rodzica lub opiekuna). Dokument ten umożliwia swobodne przemieszczanie się po różnych częściach świata, dla wielu podróżnych jest zatem priorytetem. Jak dokładnie wygląda procedura wyrobienia paszportu?

Niezbędny wniosek

Procedura wyrobienia paszportu rozpoczyna się od złożenia wniosku w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Lista takich placówek znajduje się najczęściej na stronie internetowej poszczególnego urzędu wojewódzkiego. Warto zaznaczyć, że wniosek o wydanie paszportu należy złożyć osobiście, aby urzędnik na miejscu mógł pobrać nasze odciski palców. W przypadku, gdy dana osoba jest nieletnia lub ubezwłasnowolniona, o wydanie paszportu muszą starać się rodzice lub opiekunowie. 

Jakie dokumenty należy przygotować?

Aby procedura wyrobienia paszportu przebiegła jak najsprawniej, należy wcześniej przygotować wszelkie niezbędne dokumenty. Oficjalny Serwis Rzeczypospolitej Polskiej (portal gov.pl) zwraca uwagę na następujące pozycje:

  • wniosek o wydanie paszportu – dostaniesz go w punkcie paszportowym. Nie drukuj plików, które są dostępne w internecie,
  • jedno kolorowe zdjęcie – musi być aktualne, dlatego idź do fotografa nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • dowód opłaty za paszport,
  • dokument, który potwierdzi twoje prawo do ulgi (na przykład legitymacja studencka) albo całkowitego zwolnienia z opłaty,
  • ważny paszport, którego obecnie używasz. Jeśli nie masz ważnego paszportu – weź ze sobą ważny dowód osobisty,
  • jeśli twoje nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą – skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.

W niektórych sytuacjach urzędnik może poprosić o inne dokumenty — takie jak skrócony odpisu polskiego aktu stanu cywilnego czy poświadczenie obywatelstwa polskiego — w przypadku, gdy w przedstawionych dokumentach pojawią się sprzeczne ze sobą dane. 

Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

W przypadku, gdy dana osoba nie posiada żadnej ulgi ani zniżki, cena wynosi 140 złotych, jednak w wielu sytuacjach istnieje możliwość zapłacenia mniej. Przykładowo, emerytom, rencistom czy studentom przysługuje aż 50% ulgi. Z kolei w niektórych przypadkach można wnioskować o 75% zniżki lub nawet o całkowite zwolnienie z opłat za wyrobienie paszportu — wszelkie szczegółowe informacje odnośnie ulg i koniecznych dokumentów potwierdzających możliwość ich uzyskania znajdują się na portalu gov.pl. 

Procedura krok po kroku 

Dotychczas niektórym osobom wydawało się, że procedura wyrobienia paszportu jest skomplikowana i czasochłonna. W rzeczywistości ogranicza się do czterech podstawowych kroków, które należy wykonać:

  1. Zabierz wszystkie niezbędne dokumenty.
  2. Zapłać za paszport.
  3. Złóż dokumenty w punkcie paszportowym. 
  4. Odbierz paszport.

Na odbiór paszportu najczęściej czeka się do 30 dni od złożenia wniosku. Zdarza się jednak, że jest on dostępny wcześniej — wszystko zależy od tego, kiedy składamy wniosek. Jeśli jest to czas przedurlopowy, szybsze wydanie paszportu może okazać się niemożliwe.

Źródło: gov.pl

Więcej o: