Pasażerowie bez butów w pociągach i samolotach to irytujące zjawisko. "Ludzie nagminnie wietrzą bose stopy"

O problemie gołych stóp w pociągu i samolocie można mówić dużo. Często spotykamy osoby, które zdejmują buty i skarpetki, a następnie kładą nogi na siedzeniu, nie zwracając uwagi na współpasażerów. Podobną sytuację miała nasza czytelniczka, która postanowiła opowiedzieć o sytuacji.

Wystawianie bosych stóp na siedzenie w pociągu lub samolocie to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się podróżni. Takie zachowanie często ocenia się jako irytujące i znacznie zmniejsza komfort podróży.

Ludzie nagminnie wietrzą nogi. Nikt nie chce czuć tego "aromatu" w trakcie podróży, ani oglądać ich stóp, bo to obrzydliwe

- napisała nasza czytelniczka i przysłała zdjęcie pasażerki, która bez żadnych oporów opierała bose stopy o okno.

Zobacz wideo Policja pokazuje, jak wyłamać szlaban. W słusznej sprawie

Więcej ciekawych artykułów na stronie Gazeta.pl.

Bose stopy współpasażerów. "Takie zachowanie to brak kultury"

Pani Ewa podzieliła się historią swojego wyjazdu. Gdy jechała autokarem, pewna kobieta zdjęła buty oraz skarpetki i położyła nogi obok okna. Nie zwracała uwagi na resztę podróżujących. Czytelniczkę ten fakt zirytował i zaciekawił. 

Zastanawia mnie, czemu ludzie tak bardzo lubią wystawiać swoje bose stopy na siedzenie. Rozumiem, że zdjęcie butów przynosi ogromną ulgę, ale trzeba zwracać uwagę na innych pasażerów. Przecież takie zachowanie to po prostu brak kultury

- stwierdziła.

Dodała, że oglądanie czyichś nóg opierających się o okno nie jest rzeczą przyjemną. Do tego zapach znoszonego obuwia i skarpetek często roznosi się po przedziale, obniżając komfort podróży. Szczególnie że w pociągach lub autokarach często jest bardzo gorąco.

Pani Ewa podkreśliła, że takie zachowanie jest bardzo niehigieniczne, bo ślady stóp odbiły się na szybie. Gdyby położyła nogi na siedzeniu, sytuacja byłaby podobna.

To jest bardzo irytujące. Osobiście nie przepadam za takim widokiem. I myślę, że pozostali pasażerowie też nie. A takie sytuacje zdarzają się bardzo często

- podkreśliła. 

Bose stopy w pociągu. Dlaczego kojarzy się to negatywnie?

Najważniejszą kwestią jest higiena. Jak wynika z  portalu nationalgeographic.pl, na naszych stopach żyje średnio 100 różnych gatunków grzybów i mnóstwo bakterii.  Najwięcej, bo 80, znajduje się na piętach. Drobnoustroje zasiedlają także palce oraz paznokcie. Rejony te są narażone na grzybicę, którą łatwo "złapać", na przykład na basenie. 

Drobnoustroje są także jedną z przyczyn powstawania specyficznego zapachu stóp. Spocone nogi i nieodpowiednia higiena tworzą idealne warunki do rozwoju bakterii. Dlatego też stawianie bosych pięt na siedzeniach może skutkować tym, że wiele drobnoustrojów przedostanie się w inne miejsce. Ktoś nieświadomy może dotknąć materiału ręką i na przykład zarazić się grzybicą.

Podczas podróży warto więc zadbać nie tylko o swój komfort, ale również i zwrócić uwagę na innych pasażerów. 

Więcej o: