Biebrzański Park Narodowy. Turyści utknęli na mokradłach, a zbliżał się mrok

Podczas jednej z pieszych wędrówek, na jaką wybrali się polscy turyści, doszło do nieoczekiwanego zwrotu wydarzeń. Rodzina z dwójką małych dzieci wybrała się do Biebrzańskiego Parku Narodowego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wybrany przez nich szlak nie należał to najłatwiejszych. Turyści utknęli na mokradłach, a zbliżał się już mrok.
Zobacz wideo Rekonesans wojska z powietrza w rejonie pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym

Dziś 22 sierpnia 2022 roku Komenda Państwowej Policji Mońki opublikowała informacje dotyczące zdarzenia, które miało miejsce wczoraj na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Turyści z Gdańska, którzy udali się na spacer czerwonym szlakiem, utknęli na mokradłach. Wezwali pomoc kiedy zorientowali się, że niebawem zapadnie zmrok.

Dolmen De GuadalperalKrąg megalitycznych kamieni. Susza odsłoniła "Hiszpańskie Stonehenge"

Turyści utknęli na szlaku z dwójką mały dzieci. Na miejsce ruszyły służby

Jak czytamy na stronie KPP Mońki, tuż po godzinie 19:00 policjant, który pełnił dyżur, otrzymał zgłoszenie od rodziny, która znajdowała się w Biebrzańskim Parku Narodowym. Z informacji wynikało jasno, iż 33-latka oraz 34-latek utknęli na szlaku wraz ze swoimi dziećmi w wieku siedmiu i dwóch lat, oraz pilnie potrzebują pomocy. 

Zgłaszający powiedział, że po przebyciu pewnego odcinka czerwonego szlaku prowadzącego do miejscowości Gugny, stał się on praktycznie nie do przejścia. Turysta w rozmowie z policjantami powiedział, że są na mokradłach w rejonie palu szlakowego z numerem 17

- czytamy na oficjalnym portalu monieckiej policji.

Dzięki przekazaniu dokładniej lokalizacji policja wraz ze strażą pożarną mogła szybko wyruszyć na pomoc. Sprawa była poważna, ponieważ zapadał zmrok. Jak się okazało, ze względu na podmokły teren służby musiały udać się pieszo. Na szczęście rodzina została szybko znaleziona. Wszyscy cali i zdrowi wrócili do pensjonatu. 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch - stacja kolejowaMiasto o najdłuższej nazwie w Europie. Dasz radę ją wymówić?

Wybierasz się w góry lub do lasu? Sprawdź jak reagować jeśli się zgubisz

Kiedy wyruszamy na wędrówkę w nieznany szlak, bądź idziemy na spacer w góry, czy też do lasu bardzo ważne jest, aby nieustannie trzymać się utartych ścieżek. To pomoże dotrzeć ratownikom jeśli zajdzie taka potrzeba. Co jednak kiedy zupełnie stracimy orientację w terenie? Mamy kilka wskazówek:

  1. Nie panikuj. Strach sprawia, że nasz mózg staje się wręcz niezdolny do logicznego myślenia.
  2. Usiądź spokojnie, zastanów się.
  3. Jeśli jesteś w lesie, postaraj się wsłuchać w odgłosy. Bardzo możliwe, że nieopodal znajduje się szosa, dźwięk jadących samochodów sprawi, że będziesz mógł kierować się bezpiecznie w stronę wyjścia. 
  4. Znajdź charakterystyczny punkt. Nawet jeśli kompletnie nie wiesz, gdzie jesteś, postaraj się znaleźć jakiś punkt odniesienia. Może to być tabliczka, budynek, czy znak. Cokolwiek, co umożliwi zlokalizowanie twojej osoby.
  5. Zadzwoń na nr 112. Pamiętaj, aby wykonać tego typu połączenie, nie musisz mieć zasięgu. Numery alarmowe działają na innych zasadach. Czekaj na pomoc i nie oddalaj się z miejsca wskazanego służbom ratunkowym.
  6. Udając się w teren, warto zabrać ze sobą latarkę. Jeśli zapadnie zmrok i będziemy czekać na służby, jej użycie może ułatwić naszą lokalizację.
Więcej o: