"Hiszpańskie Stonehenge". Susza odsłoniła głazy sprzed 7 tys. lat

Upalne lato dało się we znaki nie tylko Polakom. Inne kraje także borykają się z ogromną suszą i wysokimi temperaturami. I choć trudno doszukiwać się w tym pozytywów, to jednak takie warunki pogodowe doprowadziły w Hiszpanii do niezwykłego odkrycia z czasów 5000 lat p.n.e.
Zobacz wideo Hiszpania dla rodzin i dla młodych. Gdzie się wybrać?

Intensywne i wyjątkowo suche lato sprawiło, że wiele miejsc w Hiszpanii zostało pozbawionych wody. Zbiorniki opustoszały, a w wielu regionach poziom wód gwałtownie spadł. Jednak nieoczekiwanym efektem tego typu pogody jest niezwykłe odkrycie, którym zachwycają się archeolodzy. Chodzi o znalezisko w postaci prehistorycznego kamiennego kręgu, nazywanego hiszpańskim Stonehenge.

Hiszpańskie Stonehenge. Niezwykłe odkrycie sprzed wieków

Krąg dziesiątek megalitycznych kamieni nazywanych Dolmen of Guadalperal to odkrycie, którego pochodzenie jest datowane na 5000 r. p.n.e. Archeolodzy są zafascynowani i jednocześnie zdumieni, że mają szansę ujrzeć coś, co natura skrywa na dnie zbiornika zaporowego Valdecañas na rzece Tag od tylu lat.

Jak czytamy na stronie cnn.com, kamienisty krąg przypominający Stonehenge został odkryty w 1926 roku przez niemieckiego archeologa Hugo Obermaiera. Jednak w 1963 roku w ramach projektu rozwoju obszarów wiejskich obszar ten został zalany i od tamtego czasu jedynie cztery razy był całkowicie widoczny. Obecnie poziom wody spadł do zaledwie 28 procent pojemności całego zbiornika.

To rzadka okazja, aby mieć dostęp do tego kręgu. Prawdziwa niespodzianka

- powiedział CNN Enrique Cedillo z Uniwersytetu Complutense w Madrycie. Mężczyzna jest jednym z ekspertów, którzy mają zbadać pionowo ułożone kamienie, zanim ponownie znajdą się pod wodą.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Megalityczne kamienie w Hiszpanii. Czy to dawne cmentarzysko?

Dolomeny to prehistoryczne budowle składające się ze wkopanych pionowo głazów. I choć możemy je spotkać w różnych miejscach na terenie całego świata, to jednak po dziś dzień nikt nie jest w stanie ocenić, kto i w jaki sposób wznosił te nietypowe kręgi.

Z informacji przekazanych przez media możemy dowiedzieć się, że nieopodal kamiennych kręgów można było znaleźć szczątki ludzkie. Przez co rodzi się teoria, iż miejsce to jest dawnym cmentarzyskiem. Pojawiają się także zdjęcia w mediach społecznościowych, gdzie turyści dzielą się wyjątkowym odkryciem.

 
Zmiany klimatyczne spowodowały, że Półwysep Iberyjski jest najsuchszy od 1200 lat, a zimowe deszcze mają się jeszcze bardziej zmniejszyć, co wykazały badania opublikowane w czasopiśmie "Nature Geoscience"

- podaje CNN.

Więcej o: