Turyści w Beskidach chowają się pod drzewem w czasie burzy. Instruktor górski: To jest proszenie się o tragedię

Polskie góry przyciągają turystów często niezależnie od sezonu. Jednak najwięcej "nieprzygotowanych" osób jest właśnie latem. Choć większość stara się dobrze przygotować do wymagających wędrówek, są też tacy, którzy niezbyt się do tego przykładają i lekceważą wszelkie zasady. I właśnie zachowanie tych drugich komentuje jeden z instruktorów GOPR.

Nie od dziś wiadomo, że polskie góry są urokliwe i przyciągają turystów z całego świata. Nieodpowiednie zachowanie i ubiór oraz brak przygotowania mogą jednak sprawić, że wymarzona wędrówka stanie się czymś niebezpiecznym. Niestety, niektórzy o tym zapominają. Na szlakach spotykamy osoby w szpilkach lub sandałach, które nie biorą pod uwagę, że pogoda w górach jest zmienna i kapryśna.

Zobacz wideo Turysto! Są gesty, które mogą zaprowadzić do więzienia

Więcej informacji o podróżach znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Turyści w górach są często nieodpowiedzialni. "To jest proszenie się o tragedię"

W ostatnim czasie TikTok obiegł filmik, w którym instruktor turystyki górskiej Dawid Kołodziejczyk pokazał zachowanie turystów w Beskidzie Śląskim, a konkretnie Szyndzielni. Klip opublikowany na koncie @zbelfrem przedstawia dwie sytuacje, które nie powinny się wcale zdarzyć.

GOPR przestrzega, by w czasie deszczu i burzy unikać drzew, ponieważ może uderzyć w nie piorun. A co robi trójka turystów? Stoi pod drzewem i zasłania się kocem. Obok nich przechodzi mężczyzna... w sandałach i z parasolem. To kolejny przejaw ogromnej nieodpowiedzialności, ponieważ parasol posiada metalowe elementy o szpiczasto-podłużnym kształcie, a te przewodzą prąd elektryczny.

To jest proszenie się o tragedię. Tak przygotowani chodzą ludzie po górach. Zamiast kurtek i odpowiednich butów to: sandały, koce, parasolki

- skomentował Dawid Kołodziejczyk.

Internauci nie zostawiają suchej nitki na turystach. "To czekanie pod drzewem"

Pod filmem instruktora górskiego pojawiło się wiele komentarzy zatroskanych internautów. Większość z nich nie dowierza w to, co widzi. Wielu jest załamanych zachowaniem turystów i zwraca uwagę, że to "bezmyślne czekać w burzy pod drzewem".

Czekają na sygnał z nieba

- komentuje jeden z obserwatorów.

Nigdy nie zrozumiem takich "turystów"... Ja między innymi mam zawsze w plecaku folie życia... Tak niewiele a może tak wiele...

- dodaje inny. 

Jak ubierać się podczas wypraw w góry?

Internauci zaczęli dopytywać instruktora, jak w takim razie ubierać się w góry. Szlaki górskie mają szczególną specyfikę - są wyboiste, pełne kamieni i śliskie. W nieodpowiednich butach, jakimi niewątpliwie są sandały, łatwo o poślizgnięcie się i upadek. Taka sytuacja może być niebezpieczna, szczególnie na bardziej wymagających trasach. Dlatego należy wybrać stabilne obuwie z grubą podeszwą i usztywnianą kostką.

Co zamiast koca? Lepiej wziąć ze sobą kurtkę z kapturem. Choć niektórzy się dziwią, bo "przecież jest ciepło". Dawid Kołodziejczyk odpowiada, że kurta przeciwdeszczowa powinna być priorytetem przy wychodzeniu w góry, bo:

koszulki namoknięte, nawet jeśli jest ciepło, to od razu ochładzają ciało i można przy dużych skokach temperatury w górach wychłodzić organizm.
Więcej o: