Jak podróżować z psem? Samolot jako jeden z możliwych środków transportu [PORADNIK]

Jak podróżować z psem? Samolot to jeden z częściej wybieranych środków transportu zwłaszcza wtedy, gdy udajemy się na dłuższą wyprawę. Sprawdź koniecznie, co musisz wiedzieć, nim zdecydujesz się na lot z psem.

Jak podróżować z psem samolotem?

Jak podróżować z psem samolotem? Jeśli planujesz zabrać ze sobą czworonoga, bo się wyprowadzasz lub planujesz po prostu dłuższy pobyt za granicą, musisz zgłosić chęć jego przewozu odpowiednio wcześniej. Możesz tego dokonać w trakcie rezerwacji bilet lub za pośrednictwem telefonu, nie później niż 48 godzin przed planowanym lotem. Linie lotnicze pozwalają na transport psa, który skończył co najmniej trzy miesiąca, a od jego szczepienia przeciwko wściekliźnie minęło minimum 21 dni. W wyjątkowych przypadkach wydaje się pozwolenia na przelot szczeniaków w wieku poniżej 8 tygodnia, jeśli muszą jeszcze przebywać przy matce.

Oto lista niezbędnych rzeczy, które musi mieć Twój czworonożny przyjaciel, by podróżować samolotem:

  • książeczka zdrowia, w której znajdują się wpisy aktualnych szczepień, w tym przeciwko wściekliźnie;
  • wszczepiony microchip;
  • zaświadczenie o stanie zdrowia zwierzaka, wystawione przez lekarza weterynarii do 48 godzin przed lotem;
  • paszport zwierzęcia domowego, w którym znajdują się wszelkie dane na temat Twojego psa, takie jak: imię, maść, rasa, płeć, a także numer microchipa oraz Twoje dane, jako opiekuna.

Nim zarezerwujesz lot ze zwierzakiem, upewnij się, czy wiesz, jakie przepisy odnośnie wwozu i wywozu zwierząt obowiązują w kraju, do którego się wybierasz. Aby znaleźć takie informacje, najlepiej udaj się do stosownego konsulatu.

Jak podróżować z kotem pociągiem: praktyczny poradnik dla opiekuna mruczącego przyjaciela. Zdjęcie ilustracyjne Jak podróżować z kotem pociągiem: praktyczny poradnik dla opiekuna

Jak wygląda podróżowanie z psem samolotem?

Jak wygląda podróżowanie z psem samolotem? Przede wszystkim, najpierw sprawdź, czy linia lotnicza, którą wybierasz, na pewno godzi się na podróż z czworonogiem, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Coraz częściej dostępne są dwie opcje przewozu zwierząt: w kabinie pasażerskiej i w luku bagażowym.

Z przewozu w kabinie pasażerskiej możesz skorzystać wyłącznie wtedy, gdy Twój pies jest mały. Na pokładzie samolotu musi przebywać w specjalnie do tego celu przystosowanym transporterze, pod siedzeniem. Jego waga, wraz z transporterem, nie może przekraczać 8 kilo. Nie wolno stawiać kontenera ze zwierzęciem na siedzeniu, podobnie jak wypuszczać psa na zewnątrz. W niektórych przypadkach możliwe jest podróżowanie z transporterem na kolanach. Musisz też wiedzieć, że nie wszystkie linie lotnicze godzą się na przewóz psów na pokładzie. Liczba zwierząt w kabinie pasażerskiej jest też ograniczona.

Pies może również podróżować w transporterze w luku bagażowym. Musisz wziąć pod uwagę to, że zwierzęta bardzo stresują się podróżą, a przewóz tego rodzaju może ten stres jeszcze pogłębić, a nawet przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia zwierzaka. Pamiętaj jednak, że psy nie są przewożone razem z bagażami, a w osobnym pomieszczeniu, w którym panuje odpowiednia temperatura i zapewnione jest właściwe natlenienie.

Przed podróżą koniecznie zatroszcz się o właściwy transporter. Wymogi odnośnie kontenerów dla zwierząt są zwykle przedstawione na stronie danego przewoźnika (zawsze możesz też zadać dodatkowe pytania).

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Podróżowanie z psem samolotem – jaki bilet dla czworonoga?

Jaki bilet powinieneś kupić swojemu czworonogowi, gdy masz w planach podróżowanie z psem samolotem? Wszystko zależy od tego, czy będzie podróżował z Tobą w kabinie pasażerskiej czy w luku bagażowym. W obu przypadkach trzeba kupić psu osobny bilet oraz uiścić dodatkową opłatę serwisową, a w przypadku podróży krajowych także 8% VAT-u.

Jak podróżować z rowerem? Wszystko, co musisz wiedzieć o locie samolotem z niestandardowym bagażem. Zdjęcie ilustracyjne Jak podróżować z rowerem? Wszystko, co musisz wiedzieć o locie z rowerem

Podróżowanie z psem samolotem – ile kosztuje?

Ile kosztuje podróżowanie z psem samolotem? Jeśli masz małego zwierzaka i wieziesz go w kabinie pasażerskiej, w przypadku trasy krajowej zapłacisz za bilet 50 zł. Gdybyś chciał w ten sam sposób przetransportować małego pieska w granicach Europy, kwota ta może wzrosnąć do 200 zł, a gdyby podróż odbywała się między kontynentami, wyniesie już 280 zł.

W przypadku, gdy pies jest większy i zdecydujesz się na jego podróż w luku bagażowym, musisz się liczyć z wydatkiem rzędu 280 zł w obrębie kraju, 600 zł w Europie i 1200 zł między kontynentami.

Do biletu należy doliczyć opłatę serwisową w kwocie około 40 zł. Jeśli podróżujesz po kraju, dodatkowo może dojść jeszcze 8% VAT.

Zobacz też: Jak podróżować z deską surfingową? Wszystko, co musisz wiedzieć przed planowanym wyjazdem

Więcej o: