Gdzie jest burza? IMGW wydało oficjalne ostrzeżenie dla części regionów. W niektórych miejscach już grzmi

Gdzie i kiedy będzie dzisiaj burza? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował alert pogodowy z ostrzeżeniem dla części Polski. Sprawdźcie, czy powinniście przygotować się na burzę i deszcz dziś wieczorem.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak się zachować podczas burzy?

Synoptycy zapowiadają gwałtowne burze, niekiedy nawet z opadami gradu przede wszystkim w zachodniej części kraju. Szczególnie dotyczy to trzech województw: dolnośląskiego, zachodniej części opolskiego oraz południowej wielkopolskiego. W pozostałych regionach ryzyko gwałtownych burz jest mniejsze, zwłaszcza na wschodzie kraju, ale wciąż istnieje. Koniecznie zobaczcie dokładną prognozę pogody na dzisiejszy wieczór.

Chmura burzowa (zdjęcie ilustracyjne) Burza. Co to jest? Jak powstaje burza? [DEFINICJA]

Gdzie jest burza? Prognoza pogody na piątkowe popołudnie i wieczór

Napływająca z południa masa ciepłego, zwrotnikowego powietrza o dużej wilgotności sprowadzi do Polski gwałtowne burze. Będą one w układach wielokomórkowych oraz superkomórkach. 

Oznacza to, że burzom będą towarzyszyć obfite deszcze od 20 do 40 milimetrów oraz silne wiatry z prędkością w porywach od 85 do nawet 110 kilometrów na godzinę. Oprócz tego, mogą wystąpić też lokalnie opady gradu o średnicy od trzech do pięciu milimetrów. Burze będą najsilniejsze przede wszystkim wieczorem i nocą, choć występować mogą przez cały dzień. Jednak w godzinach przedpołudniowych niewielka wilgotność mocno ograniczy rozwój burz. Burze będą stopniowo przesuwały się na wschód, co zarazem zmieni ich charakter:

"Będą to głównie burze pulsacyjne, z opadami deszczu do 20-30 mm, porywami wiatru do 85 km/h oraz możliwym gradem o średnicy do 2-3 cm".

Największe ryzyko wystąpienia takich burz jest w Małopolsce, szczególnie w Karpatach i na Pogórzu Karpackim.

Pogoda na dziś Pogoda na czwartek 19 sierpnia. Słońce i przelotne opady

Więcej o: