Dlaczego należy odłączać urządzenia elektryczne od prądu podczas burzy? Mogą wybuchnąć [WIDEO]

Dlaczego należy odłączać urządzenia elektryczne od prądu podczas burzy? Niewiele z nas wie, że piorunochron i listwa mogą nie być wystarczające, by ochronić sprzęt znajdujący się w domu. To właśnie w trakcie burzy urządzenia elektryczne mogą wybuchnąć i spalić się. Czy da się przed tym uchronić?

Wyładowania atmosferyczne są niebezpieczne, ponieważ przenoszą ogromną ilość energii i wytwarzają potężne pola elektromagnetyczne. Uderzając w sieć elektryczną, piorun przekazuje jej część swojej energii. Jeśli jednak uderzy obok, może indukować w obwodach sieci na tyle wysokie napięcie, by zniszczyć podłączone sprzęty.

Zobacz wideo Burza uszkodziła przejazd kolejowy, policjanci zauważyli nadjeżdżający pociąg

Dlaczego należy odłączać urządzenia elektryczne od prądu podczas burzy? Przekonali się o tym mieszkańcy Nowego Borku

Na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych przez Twoja Pogoda, możemy zaobserwować uderzenie pioruna podczas burzy w Rzeszowie. Piorun trafił w sieć elektryczną, przez co doszło do wybuchu transformatora. Wskutek tego większość mieszkańców miejscowości Nowy Borek utraciła dostęp do prądu. W ich domach mogło dojść również do spalenia sprzętów elektrycznych. Jest więc to doskonały przykład na to, dlaczego powinniśmy odłączać urządzenia elektryczne od prądu podczas burzy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Turysta przypłacił zdrowiem wygłupy Śmieszne zdjęcie na wakacjach przypłacił zdrowiem. Trafił do szpitala

Jak chronić sprzęt elektryczny w czasie burzy? To musisz wiedzieć

Jak podaje twojapogoda.pl, najczulszy na wyładowania atmosferyczne jest sprzęt RTV oraz komputery. Gdy tylko zauważymy nadejście burzy, warto więc odłączyć ten sprzęt z gniazdek elektrycznych oraz innych instalacji przewodowych. Warto więc pamiętać, by na czas burzy odłożyć m.in. pranie, prasowanie i inne czynności, które wymagają podłączonego sprzętu.

Należy też pamiętać, że listwy nie ochronią sprzętu przed bezpośrednim wyładowaniem, gdyż zniszczeniu wówczas ulegnie i listwa, i zasilacz, i podłączony sprzęt. Podobnie piorunochron - nie chroni on urządzeń w domu, ale samego budynku. 

The Poison Garden w Anglii Trujący ogród, czyli atrakcja rodem z horroru

Jeśli jednak chcemy zapobiec uszkodzeniu domowej instalacji elektrycznej, powinniśmy wyłączyć dopływ prądu do domu lub mieszkania. Warto zrobić to szczególnie wtedy, gdy planujemy wybrać się w dłuższą podróż.

Więcej o: