Susza obniżyła poziom wody i odkryła kamienie głodu w rzece Ren. "Jeśli mnie widzisz, płacz"

Poziom wody w niemieckiej rzece Ren opadł tak nisko, że znów wyłoniły się kamienie głodu. Są pokryte datami i przerażającymi napisami, które zwiastują głód spowodowany ogromną suszą. Te głazy to ostrzeżenie przed ciężkimi czasami.

Więcej ciekawych artykułów o podróżach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dramatycznie niski stan wody w Wiśle - nieco ponad 30 cm, gdy teoretycznie powinno być więcej o ponad 2 metry

Kamienie głodu (inaczej zwane też głodowymi kamieniami) są ponurym świadectwem susz i głodu z dawnych czasów. Na skałach znajdujących się w europejskich rzekach takich jak Ren czy Łaba są napisy i daty wyryte w trakcie susz. Najbardziej znanym jest ten z 1616 roku ze złowieszczym napisem:

Jeśli mnie widzisz, płacz.

Drugim tekstem, który odsłoniła tegoroczna susza jest zdanie:

Gdy ten kamień zatonie, życie znów nabierze kolorów.

Kamienie głodu powstawały w okresie od XV do XIX wieku i służyły do pomiaru poziomu wód. Najstarszy kamień pochodzi z 1417 roku i znajduje się w Czechach, ale napis zniszczył się wraz z upływem czasu i przez cumujące w porcie statki. Obecnie znów susza odsłoniła skały w rzece Ren, a przepowiednie znów ujrzały światło dzienne.

Kamienie głodu na rzece Łaba w Czechach Kamienie głodu. Susza odsłania tajemnicze napisy: Zapłacz

Kamienie głodu znów są widoczne. "Jeśli mnie widzisz, płacz"

Aktualny poziom wody w niemieckiej rzece Ren to 34 centymetry. To tak mało, że znów można zobaczyć kamienie głodu. Ostatnie daty wyryte na skale to 2015 i 2018 rok. Druga z dat suszy zbiegła się w czasie z pandemią koronawirusa. Jednak naukowcy twierdzą, że tegoroczna susza jest największą od 500 lat. W tym roku wysycha wiele europejskich rzek, między innymi Pad we Włoszech, brytyjska Tamiza, czy polska Wisła.

Co ciekawe, ogromną suszę w 2022 r. przewidzieć miała rzekoma wieszczka, Baba Wanga. Jasnowidzka zapowiedziała między innymi anomalie pogodowe i temperatury dochodzące do 50 st. C. Kobieta ostrzegała też ludzkość przed niedoborami wody pitnej.

Chmury (zdjęcie ilustracyjne) Chiny dręczy susza, więc sieją chmury. Sztucznie wywołują deszcz rakietami

Więcej o: