Ten kraj wiedzie prym wśród Polaków. "Relacja jakości do ceny jest tu wyjątkowa"

Turcja to idealne miejsce na urlop. Od lat znajduje się wśród najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych. To także jedna z ulubionych destynacji urlopowych Polaków. W tym roku Turcja przywitała już ponad 16 milionów turystów, z czego aż 363 tysiące przyjechało z Polski.

Położenie na styku dwóch kontynentów, zróżnicowanie terenu i ciepły klimat są tak atrakcyjne, że turyści przybywają do Turcji przez cały rok. Piękne plaże, lazurowa woda i idealna, słoneczna pogoda przyciągają miliony turystów, którzy uwielbiają wypoczynek w komfortowych hotelach z bogatą ofertą atrakcji i rozległymi kompleksami basenowymi. Turcję odwiedzają też miłośnicy historii i kultury. Tętniące życiem tureckie miasta z niepowtarzalną architekturą i sztuką oraz niesamowite doznania kulinarne niezmiennie od lat fascynują podróżnych, którzy odwiedzają ten kraj. 

Hit 2022

Tylko w tym roku, przez pierwsze sześć miesięcy Turcję odwiedziło 16,3 milionów turystów. Co oznacza, że kraj ten osiągnął najszybszy powrót do normalności po okresie pandemii. W bieżącym roku 4. miejsce wśród krajów europejskich, z których przybyło najwięcej turystów do Turcji, zajmuje Polska (za Niemcami, Wielką Brytanią i Bułgarią).

Do czerwca Turcję odwiedziło 363 895 Polaków, czyli o 176,7 proc. więcej niż w tym samym okresie w ubiegłym roku, podczas pandemii, a także o 12,9 proc. więcej niż w 2019 roku, który został uznany za rekordowy. Tylko w czerwcu do Turcji na urlop przybyło 189 074 obywateli polskich. Co oznacza, że liczba turystów z Polski wzrosła o 35,9 proc. względem tego samego miesiąca w 2019 roku, czyli w ostatnim roku przed pandemią. Ponadto jest to o aż 141,7 proc. więcej odwiedzających z Polski niż w czerwcu 2021 roku.

Te liczby znajdują potwierdzenie w licznych polskich sondażach, które wskazują Turcję jako ulubiony kierunek Polaków na wakacje. Według danych portalu wakacje.pl i Travelplanet to najpopularniejsza destynacja klientów biur podróży. Wpływ na to na pewno miało zniesienie wymogu paszportowego w kwietniu i umożliwienie Polakom wjazdu do Turcji na podstawie dowodu osobistego.

Chętnie tam wypoczywamy

Piotr Henicz, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki i Biura Podróży Itaka w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", przyznał, że jeśli chodzi o popularne kierunki, to prym wiedzie Turcja. - Polacy kochają Riwierę Turecką. Relacja jakości do ceny jest tu wyjątkowa. To, co wybieramy, otrzymujemy – zauważył wiceprezes Itaki.

Po Turcji Polacy chętnie wybierają Grecję, Egipt, Albanię i Bułgarię. Za tymi dwoma ostatnimi kierunkami przemawiają krótki dwugodzinny lot i niskie ceny na miejscu. - Tam czujemy się bardziej zamożni – zauważa Henicz. Trzeba też odnotować, że Albania była bardzo popularna podczas pandemii. To jeden z nielicznych krajów, podobnie jak Meksyk czy Tanzania, które zniosły restrykcje covidowe. 

Źródło: synertime / "Gazeta Wyborcza"

Więcej o: