Jak podróżować z kotem pociągiem: praktyczny poradnik dla opiekuna mruczącego przyjaciela

Wyjazd na wakacje może wiązać się z chęcią zabrania ze sobą ulubionego pupila. W przypadku podróży samochodem sprawa wydaje się całkiem prosta, co jednak, gdy wybieramy inny środek transportu? Dowiedz się koniecznie, jak podróżować z kotem pociągiem. W krótkim poradniku odnajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania, związane z przewozem mruczka w wagonie.

Jak podróżować z kotem pociągiem: potrzebne akcesoria dla pupila

Okres wakacyjny to czas, w którym często podróżujemy. Opiekunowie zwierząt nierzadko decydują się zabierać ze sobą na wakacje swoich ulubieńców. Jeśli zastanawiasz się, jak podróżować z kotem pociągiem, koniecznie dowiedz się wszystkiego przed planowanym wyjazdem.

Zabierając pupila w podróż pociągiem, koniecznie pamiętaj o niezbędnych akcesoriach. Jeśli nie chcesz płacić za bilet zwierzaka, wyposaż się w odpowiedni transporter. Wygodny kontener zapewni nie tylko łatwe przenoszenie ulubieńca, ale również stanie się bezpieczną kryjówką na czas jazdy. Pamiętaj również o podkładach higienicznych, gdyż podczas dłuższej podróży pupil może załatwić swoje potrzeby w transporterze. Dodatkowo przydatne mogą okazać się także szelki i smycz, dzięki którym można przytrzymać zwierzaka w razie konieczności wymiany podkładu czy wyprowadzenia kota na trawę podczas przesiadki.

Opiekun kota, podróżujący z ulubieńcem, powinien też pamiętać o zabraniu w podróż książeczki zdrowia zwierzaka (w końcu czasem zdarzają się jakieś nieprzewidziane sytuacje, związane ze zdrowiem ulubieńca). Decydując się na wycieczkę za granicę, należy ponadto zapoznać się z warunkami przewozu pupila do innego kraju (wymagane dokumenty, szczepienia).

Jak wygląda podróżowanie z kotem pociągiem?             

Jeśli masz w planach wyjazd i zastanawiasz się nad zabraniem ze sobą zwierzaka, koniecznie sprawdź, jak wygląda podróżowanie z kotem pociągiem. Warto znać obowiązujące przepisy, by nie narażać się na nieprzyjemności czy dodatkowe opłaty. Musisz wiedzieć, że w niektórych miejscach w pociągu koty nie mogą przebywać. Dotyczy to wagonu gastronomicznego, łóżka w wagonie sypialnym, miejsca do siedzenia czy miejsca do leżenia w wagonie z miejscami do leżenia 2 klasy.

Podróż pociągiem może ponadto okazać się dość uciążliwa i stresująca dla pupila. Opiekun, który chce zminimalizować zdenerwowanie swojego ulubieńca, może skonsultować się z lekarzem weterynarii, który powie, jakie preparaty uspokajające warto podawać, by wyciszyć zwierzaka przed planowanym wyjazdem.

W czasie dłuższej podróży niezbędne okażą się ponadto miseczki podróże, ulubiona karma kota i butelka z wodą do picia dla zwierzaka.

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Podróżowanie z kotem pociągiem: ile kosztuje?

Masz w planach podróżowanie z kotem pociągiem? Ile kosztuje przejazd z ulubieńcem w przypadku wyboru tego rodzaju środka transportu? Musisz wiedzieć, że jeśli tylko kot przez całą podróż będzie przebywać w transporterze, nie musisz nic dodatkowo za niego płacić. Należy jednak pamiętać, że zwierzak nie powinien zakłócać spokoju innym podróżującym. Specjalny transporter dla kota, który z powodzeniem posłuży przez długi czas, możesz nabyć już od około 40-50 zł.

Kiedy nie posiadasz transportera i chcesz przewozić swojego mruczka w szelkach i na smyczy, wówczas konieczny okazuje się zakup biletu. Pamiętaj jednak, że w przypadku dłuższych podróży zawsze lepszym wyborem jest transporter.

Podróżowanie z kotem pociągiem: jaki bilet?

Chcesz zdecydować się na podróżowanie z kotem pociągiem? Jaki bilet jest konieczny? Pamiętaj, że zawsze najlepiej przewozić małego zwierzaka w transporterze. Dzięki temu nie tylko nie musisz płacić za bilet, ale również zapewniasz większy komfort kotu w trakcie jazdy i minimalizujesz jego stres. Jeśli nie posiadasz transportera, a Twój pupil nie ma nic przeciwko chodzeniu w szelkach i na smyczy, możesz zabrać zwierzaka do pociągu na uprzęży. Musisz jednak wiedzieć, że w takim przypadku nie obędzie się bez zakupu biletu. Według cennika zamieszczonego na stronie intercity.pl, opłata za przewóz zwierzaka domowego wynosi 15,20 złotych. Jeśli nie uda Ci się zakupić biletu przed podróżą, możesz także nabyć go u konduktora, jednak wówczas dodatkowo pobierana jest również opłata pokładowa w wysokości 10 zł. 

Zobacz też: Jak podróżować z rowerem - zasady i cena biletu. Wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Więcej o: