Pogoda na długi weekend sierpniowy. Podwójne święto przyniesie pogodną aurę, czy burzowe chmury?

Długi weekend sierpniowy zbliża się wielkimi krokami. Jakiej pogody możemy się zatem spodziewać? Według prognozy IMGW nad Polskę powróci fala upałów i słońca, ale także silne burze z gradem, za sprawą nadciągającego wyżu Oskar.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Najbliższy weekend będzie dłuższy o jeden dzień, bowiem w poniedziałek 15 sierpnia wypada podwójne święto - Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Trzydniowy wypoczynek w wielu regionach polski zapowiada się pogodnie, a nawet upalnie, jednak mogą wystąpić także burze oraz opady gradu. 

Pogoda na długi weekend sierpniowy. Dobre wieści, ale nie dla każdego

Wielu z nas ochoczo wyczekuje zbliżającego się długiego weekendu sierpniowego. Dodatkowy dzień wolny od pracy zachęca to planowania wolnego czasu oraz krótkich wyjazdów. Czy pogoda będzie zachęcała do aktywności lub plażowania? Zdaniem synoptyków nad Polskę w tym okresie dotrze kolejna fala upałów. Niestety masy gorącego powietrza w wielu regionach spowodują także silne odpady, burze, a nawet gradobicia. Zmiennej aury powinniśmy spodziewać się między innymi w Warszawie i Krakowie. Nad morzem, np. w Gdańsku, nie będzie padać, jednak będzie dość pochmurno. 

W piątek wysoka temperatura może objąć także kolejne regiony Polski. IMGW planuje wydać żółte alarmy przed upałem dla województw: 

  • zachodniopomorskiego,
  • lubuskiego,
  • pomorskiego,
  • wielkopolskiego,
  • śląskiego,
  • małopolskiego,
  • świętokrzyskiego,
  • podkarpackiego.

W niektórych częściach kraju mogą pojawić się także burze z gradem. Wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia prognozowane jest w województwie mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim i śląskim.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Upał czy burza w długi sierpniowy weekend? 

W sobotę na niebie pojawi się więcej chmur i we wschodniej połowie kraju oraz na południu występować będą przelotne opady deszczu. W obszarach większego zachmurzenia zrobi się nieco chłodniej - temperatura maksymalna wynosić będzie od 23 st. C nad morzem, na północnym wschodzie oraz miejscami na południu do 31 st. C na zachodzie kraju. Nieco wzmoże się również wiatr, który przeważnie będzie umiarkowany.

Niedziela będzie znacznie łaskawsza w sprzyjającą aurę, jedynie miejscami na północy okresami pojawi się więcej chmur i przelotne opady deszczu. W niemal całym kraju odczuwalne będą wysokie temperatury i upały. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 25 stopni na północnym wschodzie i na Podhalu do 32 stopnie na zachodzie i południowym-wschodzie Polski. 

Najcieplej zapowiada się poniedziałek 15 sierpnia. Wtedy maksymalna temperatura wynosić będzie nawet 32 stopnie Celsjusza. Najwyższe temperatury odnotujemy w zachodniej i centralnej Polsce. Termometry pokażą tam od 30 do 32 stopni Celsjusza. Na południu temperatura będzie oscylować między 28 a 30 stopniami. Najzimniej będzie przy granicy z naszymi południowymi sąsiadami. Tam meteorolodzy spodziewają się 21 stopni.

Więcej o: