Noc spadających gwiazd 2022. Kiedy na niebie pojawią się Perseidy? W tym roku będzie inaczej

Spoglądanie w niebo jest świetnym sposobem na odprężenie po trudnym dniu. Najlepszą okazją do tego będzie noc spadających gwiazd! Kolejny wyjątkowy spektakl czeka nas już w sierpniu.

Noc spadających gwiazd, nazywana też deszczem meteorów, to zjawisko, które zachwyca nie tylko miłośników astronomii. Możemy je obserwować kilka razy do roku, także w sierpniu, kiedy to przypada maksimum roju Perseidów. Warto znać dokładną datę, by nie przegapić tego wyjątkowego zjawiska. 

Zobacz wideo Najciekawsze odkrycia kosmiczne ostatnich lat

Kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu 2022 roku?

Perseidy są uznawane za jeden z najbardziej spektakularnych rojów meteorów - obserwuje się je na niebie już od ponad 2000 lat. Często nazywane są także "łzami świętego Wawrzyńca", co wiąże się z datą jego męczeńskiej śmierci 10 sierpnia. Z kolei ich nazwa pochodzi od konstelacji Perseusza, z której wylatują meteoryty. 

Można je dojrzeć na niebie już od połowy lipca, jednak ich maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Oznacza to, że w tym czasie rój będzie największy, a co za tym idzie, otrzymamy najlepszy moment do ich obserwacji. Jednak w tym roku warunki mogą być utrudnione.

Perseidy 2022. Czeka nas ograniczona widoczność

Jak zaznaczają astronomowie, w tym roku Perseidy mogą być mniej widoczne niż zwykle. Tej samej nocy przypada pełnia Księżyca, którego blask znacznie obniży ich widoczność. 

Do obserwacji zjawiska nie potrzebujecie lornetki ani teleskopu. Wystarczy, że spojrzycie w niebo w noc, na którą przypada rój meteorów. Najlepiej sprawdzi się do tego ciemne miejsce, z dala od miejskich świateł, co pozwoli wam lepiej widzieć niebo. Jeżeli chcecie dojrzeć spadające Perseidy, to spoglądajcie na północy wschód, gdzie będzie znajdował się gwiazdozbiór Perseusza. Warto jednak pamiętać, że meteory rozpraszają się po niebie, w związku z czym poleca się patrzeć kilkadziesiąt stopni do radiantu.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: